WYBÓR ODPOWIEDNIEGO KLEJU

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO KLEJU DO TAPET

Dobór kleju odpowiedniego do danego typu okładziny jest niezwykle istotny, zaś błędy w tej dziedzinie prowadzą często do nieodwracalnych zniszczeń. Dlatego też lepiej kupić klej już po wybraniu tapety. Nie daj się skusić na kupno środka uniwersalnego dla wszystkich tapet – tego rodzaju oszczędność bywa często zwodnicza. Ogólna zasada brzmi: im cięższa tapeta, tym gęstszy klej.

Dla okładzin winylowych i grubych papierowych można nabyć nie tylko klej w proszku, ale także gotowe pasty w tubie. Tapety z winylu czy innego materiału nieprzepuszczającego powietrza wymagają użycia kleju zawierającego środek grzybobójczy (dotyczy to zarówno tapet podkładowych, jak i dekoracyjnych), by nie tworzyła się pod nimi pleśń. Środki grzybobójcze są toksyczne, musisz więc pamiętać o umyciu rąk po zakończeniu pracy. Niektóre okładziny, takie jak płótno jutowe czy tapeta japońska, wymagają specjalnego, ciężkiego kleju.

Przy naklejaniu delikatnych okładzin, np. jedwabiu, lepiej posmarować klejem ścianę zamiast tapety, unikając w ten sposób zachlapania prawej strony materiału klejem. Nasączona klejem tapeta tego typu jest też bardzo niewygodna w przenoszeniu.