Usterki i problemy z farbą

Usterki i problemy z farbą

Dobrej jakości farby rzadko sprawiają problemy. Niedoskonałości ostatecznego wyglądu zwykle są spowodowane złym przygotowaniem podłoża lub niestarannym malowaniem. Oto typowe usterki i sposoby radzenia sobie z nimi.

Zacieki

Pojawiają się na pionowych powierzchniach i si) rezultat em naniesienia zbyt dużej ilości farby niedostatecznie odciśniętym pędzlem, wałkiem lub packa Zacieki, kiedy są już suche, usuwamy skrobakiem o szerokim ostrzu. Następnie szlifujemy powierzchnię ręcznie lub używając przystawki szlifującej do wiertarki, by dokładnie pozbyć się zacieków, a powierzchnia stała się gładka w dotyku. Niestety, zacieki bywają bardzo oporne i niekiedy wymagają ogromnej pracy, zanim powierzchnia będzie gotowa do ponownego pomalowania

Łuszczenie

Kiedy farba nie zwiąże się z podłożem, zaczyna odstawić i odpadać płatami. Może się tak stać, gdy pomalowana powierzchnia jest zawilgocona zbyt gładka, są na niej resztki farby klejowej. Najlepiej jest usunąć łuszczącą się farbę, a następnie zapewnić kolejnej warstwie przyczepność i dopiero wtedy ponownie pomalować.

Pęcherze

Kiedy woda lub powietrze uwięzione są pod powierzchnią farby, tworzą się pęcherze. Problem ten dotyczy na przykład drewna wilgotnego lub takiego, z którego pod wpływem temperatury wydobywa się żywica Jedynym sposobem jest usunięcie farby i wysuszenie podłoża a następnie pomalowanie go.

Plamy

Przebijają gdy malujemy farbą emulsyjną zabrudzoną powierzchnię. Rozwiązaniem jest pozostawienie emulsji do całkowitego wyschnięcia i pokrycie plam specjalną neutralizującą plamy farbą, która je zakryje. Po wyschnięciu takiej farby można pomalować powierzchnię ponownie.

Marszczenie

Marszczenie emalii olejnych pojawia się, gdy druga warstwa farby została nałożona, zanim rozcieńczalnik całkowicie odparował z pierwszej warstwy. Przesącza się on przez warstwę wierzchnią, powodując marszczenie. Zdarza się to także, gdy wierzchnia warstwa zostanie naniesiona zbyt grubo. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie farby i ponowne pomalowanie. Nie należy jednak nakładać farby zbyt grubą warstwą, a pierwsza warstwa musi być sucha, zanim nałożymy kolejną.

Matowienie

Pojawia się na drewnie w miejscach, gdzie nie zastosowano podkładu. Położone warstwy farby po prostu wsiąkają w drewno, przez co nie udaje się osiągnąć lśniącego efektu. Niestety, nanoszenie kolejnych warstw bardzo rzadko rozwiązuje problem. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem jest całkowite usunięcie farby i staranne zagruntowanie podłoża przed ponownym malowaniem.

Chropowatość

Ma miejsce, gdy na pędzel dostaną się zanieczyszczenia i przenoszone są na malowaną powierzchnię. Jeśli farba jest jeszcze mokra, wystarczy usunąć zanieczyszczenia niepylącym gałgankiem i pomalować powierzchnię ponownie czystym pędzlem. Jeżeli farba w puszce jest zabrudzona, należy ją przecedzić.

Drobne rysy

Jest to gęsta siatka drobnych pęknięć. Pojawia się, gdy dwa niezgodne ze sobą rodzaje farb zostaną nałożone jedna na drugą lub warstwa farby została naniesiona na poprzednią, zanim ta zdążyła wyschnąć. W tej sytuacji trzeba przeszlifować powierzchnię – ręcznie lub szlifierką oscylacyjną. Gdy powierzchnia będzie gładka, można ją ponownie pomalować.

Wyciekanie żywicy

Pojawia się, gdy pomalowane drewno zawiera sęki, które wcześniej nie zostały właściwie zaszpachlowane. Ciepło światła słonecznego powoduje wysączanie się żywicy, która narusza powłokę. Aby to naprawić, usuwamy uszkodzony fragment powłoki aż do surowego drewna i stosujemy specjalistyczny preparat do zabezpieczania sęków. Kiedy wyschnie – nakładamy grunt i mailujemy uszkodzony obszar.

Złe wysychanie

Zwykle jest ono rezultatem nanoszenia farby na zanieczyszczoną lub tłustą powierzchnię. Usuwamy farbę i starannie czyścimy powierzchnię. Przed malowaniem należy się upewnić, że na powierzchni nie ma resztek pyłu i tłuszczu.

Przebijanie poprzedniego koloru

Kolor przebija przez nową warstwę, jeśli zabraknie odpowiedniego podkładu. Należy pamiętać, że wierzchnia warstwa jest jedynie zabezpieczeniem powierzchni i nie powinna całkowicie maskować tego, co znajduje się pod nią. Aby rozwiązać ten problem, trzeba przeszlifować powierzchnię i nałożyć odpowiednią warstwę podkładu, aż zniknie spodni kolor, a następnie pomalować wierzchnią warstwę.

Owady

Insekty lubią siadać na świeżo pomalowanych ścianach, zwłaszcza podczas letnich miesięcy. Jeśli farba jeszcze nie wyschła, usuwamy przyklejone owady czubkiem scyzoryka lub czymś podobnym i starannie wygładzamy farbę niepylącym gałgankiem lub pędzlem. Jeżeli farba już wysycha, zdrapujemy owada szpachelką.