Użycie lazury

Użycie lazury

Efekty malarskie najłatwiej jest uzyskać za pomocą lazury, która schnie wolniej niż zwykła farba, więc nadaje się do dłuższej obróbki. Cecha taka pozwala też na wytarcie nieudanej warstwy i rozpoczęcie pracy od nowa. Można kupić lazurę gotową do użycia lub farbę do efektów specjalnych, dostępną w wielu kolorach i odmianach – zarówno perłowych, jak i półprzejrzystych. Można też stworzyć swoją własną lazurę, mieszając farbę emulsyjną z błyszczącą emalią wodorozcieńczalną lub pigment z akrylową lub olejną lazurą bezbarwną, zgodnie z instrukcjami producenta.

Sztuka stosowania lazury tkwi w malowaniu małymi fragmentami i niedopuszczaniu do zaschnięcia brzegu pomalowanej już ściany, aby nie powstały widoczne granice między poszczególnymi częściami. Najlepiej jest pracować z kimś – jedna osoba nakłada lazurę, a druga błyskawicznie pracuje nad efektem specjalnym.

Kiedy skończymy nakładanie, a powierzchnia dobrze wyschnie, kładziemy warstwę przezroczystego, matowego lakiem poliuretanowego tub akrylowego, wodorozcieńczalnego, aby zabezpieczyć tak obrobioną powierzchnię przed brudzeniem i uodpornić ją na szorowanie.

Jak nanosić lazurę?

1 Kolorową ścianę malujemy lazurą, wykonując pociągnięcia pędzlem w zmiennym kierunku.

2 Po nałożeniu pierwszej warstwy lazury wyznaczamy poziomnicą pion (według niego będziemy wykonywać pionowe pociągnięcia pędzla).

3 Czystym pędzlem (około 75 mm szerokości) przeciągamy pionowo po wilgotnej lazurze, tak by powstawały pionowe pociągnięcia