Techniki malarskie

Przecierka i tamponowanie tworzą głębię wizualną i fakturę, co nadaje interesujący wygląd gładkiej ścianie. Takie techniki wymagają pomalowania ściany kolorem bazowym, potem nałożenia tak zwanej lazury i rozprowadzenia jej rozmaitymi narzędziami, by uzyskać zamierzony efekt dekoracyjny.

Udane efekty malarskie

Bez względu na to, jaką farbę wybierzemy, ściany czy sufit powinny być właściwie przygotowane do malowania. Żaden efekt dekoracyjny nie ukryje niezaszpachlowanych pęknięć czy brudnych ścian, warto więc poświęcić nieco czasu na przygotowanie powierzchni. Następnie nakładamy farbę tła (jedną lub dwie warstwy satynowej farby emulsyjnej) i pozostawiamy ją do wyschnięcia.

Sekretem udanych projektów malarskich jest wykorzystanie raczej subtelnie dopełniających się odcieni niż ostro kontrastujących barw oraz wypróbowanie różnorodnych efektów i kombinacji kolorów na kawałkach papieru pakowego, drewna lub kartonu przed nałożeniem ich na ściany. W ten sposób można przekonać się przed malowaniem, czy osiągniemy oczekiwany efekt. Może się okazać, że należy na przykład zmniejszyć nacisk na narzędzie lub nakładać lazurę cieniej.

Praktyczne rady

• Zawsze należy mieć pod ręką czystą szmatkę – przyda się do usuwania nadmiaru farby, zacieków czy natychmiastowego likwidowania pomyłek.

• Jeśli to możliwe – malujemy podkładowo wszystkie ściany, zanim zaczniemy nakładać lazurę.

Materiały i sprzęt

Opisane niżej narzędzia i materiały używane są do uzyskania różnych efektów przełamywania koloru. Możemy też wykorzystać przedmioty, które mamy już w domu – gałganki, grzebienie, gąbki, a nawet pogniecione gazety czy woreczki foliowe. Niektóre specjalistyczne pędzle są drogie, warto więc poszukać syntetycznych zamienników, które także bywają doskonałej jakości. Część pędzli przeznaczamy do malowania, a część do lakierowania i nie mieszamy ich ze sobą. Po użyciu pędzle starannie czyścimy.

Farba akrylowa dla plastyków – Dostępna w tubach, w dużym wyborze kolorów, rozcieńczalna wodą; doskonale nadaje się do barwienia emulsji. Szybko schnie, a po wyschnięciu staje się wodoodporna.

Lazura – Przezroczysta warstwa koloru służąca do tworzenia specjalnych efektów malarskich, dostępna w wersji wodorozcieńczalnej i rozpuszczalnikowej. Wodorozcieńczalne lazury akrylowe są najłatwiejsze w użyciu, wydzielają mniej oparów i przeważnie żółkną.

Pigment uniwersalny – Chemiczny barwnik rozpuszczalny w spirytusie. Nadaje się do zmiany koloru farby emulsyjnej lub emalii.

Lakier poliuretanowy – Wodorozcieńczalny lakier dostępny w wielu rodzajach połysków, łatwy w nanoszeniu; zapewnia dobrą ochronę powierzchni. Spirytus Używa się go do rozcieńczania farb i lakierów rozpuszczalnikowych oraz do zmywania takich farb i lazur, zanim wyschną.

Cienki pędzel okrągły – Przydaje się do nakładania lazury na małe i trudno dostępne powierzchnie.

Pędzel z długiego końskiego włosia – Używany jest do tamponowania lub „chłostania” ściany mokrą lazurą, aby uzyskać efekt cętek.

Pędzel fakturujący – Używany jest do usuwania kurzu z powierzchni przeznaczonych do malowania bądź do zmiękczania i rozmywania konturów.

Pędzel do imitacji drewna – Wykonany z włosia, dostępny w różnych rozmiarach; głównie używany jest do nadawania efektu tkaniny lub słojów drewna. Pędzel rozmywający Jego koniuszkiem można rozmywać lazurę rozpuszczalnikową zaraz po jej nałożeniu, kiedy jest jeszcze mokra.

Gąbka – Naturalna gąbka morska jest najlepsza do tworzenia efektu tamponowania.

Malowanie pasków

Najprostszym sposobem nadania gładkiej powierzchni interesującego wzoru jest użycie taśmy malarskiej do malowania grubych pasków. Malujemy najpierw ścianę kolorem jaśniejszych pasów. Musimy zdecydować, jak szerokie mają być paski (mogą być równe lub na przemian wąskie i szerokie) i, gdy farba tła jest już sucha, przyklejamy taśmę maskującą (gładko i prosto) wzdłuż jednej krawędzi paska i drugi – wzdłuż drugiej. Dokładnie przyciskamy taśmę do malowanej powierzchni, by farba nie mogła wsączać się pod spód. Nanosimy kolor drugich pasków pędzlem, gąbką lub gałgankiem, jeśli chcemy osiągnąć subtelny efekt tamponowania. Gdy farba wyschnie, delikatnie odklejamy taśmę maskującą.