Szablony do malowania

Szablony do malowania

Te łatwe i przyjemne w zastosowaniu techniki pozwalają na stworzenie oryginalnych efektów, a wybór stempli i gotowych szablonów dostępnych w sklepach dla majsterkowiczów i artystów jest spory. Nie musimy ograniczać się do ozdabiania ścian – równie dobrze można dekorować posadzki, meble czy tkaniny.

Szablony

Jeśli używamy powtarzającego się wzoru, na przykład do tworzenia ciągu połączonych elementów jako bordiury otaczającej pokój, nie unikniemy dokładnego planowania i mierzenia Malowanie za pomocą szablonów zaczynamy od środka ściany i pracujemy, dopóki nie dojdziemy do krawędzi, dokładnie powtarzając motyw. Ułożenie szablonów ustalamy za pomocą poziomnicy lub pionu murarskiego. Jeśli wzory umieszczone są zbyt rzadko, wstawiamy między nie dodatkowe motywy.

Praktyczne rady

• Zanim zaczniemy, warto wypróbować swój wzór i kolor na kawałku papieru lub tektury.

• Szablony mocujemy do ścian za pomocy taśmy malarskiej. Aby uniknąć zacieków pod szablonem, nie wcieramy farby zbyt mocno.

Nanoszenie koloru

Kolory na szablon można nanosić na wiele sposobów, uzyskując rozmaite efekty. Odcienie mogą powstawać z kilku warstw kolorów, można też pozwolić mieszać się barwom. Warto praktycznie sprawdzić różne metody nanoszenia farby, aby się przekonać, która najbardziej nam odpowiada.

Pędzel do szablonów –  Sztywne włosie wchłania niewiele farby, co pozwala na dokładne odwzorowanie szablonu na ścianie. Nabieramy farbę na pędzel, odciskamy jej nadmiar i nanosimy na szablon, przesuwając pędzel lub kropkując nim wycięty kształt.

Gąbka – Do pokrywania kształtów o dużej powierzchni wyciętych w szablonie najefektywniejszym narzędziem będzie mały kawałek gąbki. Zwilżamy lekko gąbkę, nabieramy niewielką ilość farby, odciskamy jej nadmiar i nanosimy, lekko dociskąjąc gąbkę. Można pozwolić się mieszać kolorom lub pozostawić każdą z warstw do wyschnięcia

Wałek piankowy – Mały wałek jest najbardziej ekonomicznym sposobem uzyskania zwartego, równomiernego pokrycia przy użyciu szablonu do dużych motywów, zwłaszcza na tkaninie.

Farba w aerozolu – Aerozole nie zawsze sprawdzają się w malowaniu szablonów – rozpylana farba łatwo może zabrudzić powierzchnię otaczającą szablon. Problemem może być także wsiąkanie rzadkiej farby pod krawędzie szablonu – dlatego należy nanosić ją lekko z góry. Aerozole są natomiast świetne do malowania dużych powierzchni jednym kolorem i doskonale nadają się do posadzek i tkanin.