Malowanie biur

Najlepiej byłoby, gdyby malowanie biur mogło się odbywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu w ciągu dnia, by móc korzystać z naturalnego światła. Jeśli malujemy przy świetle sztucznym, można przeoczyć luki w pokryciu farbą. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy malować wnętrza w ściśle wyznaczonym porządku – od najwyższego punktu pomieszczenia do najniższego.

Praktyczne rady

• Pomimo że można malować sufit biur, stojąc na drabinie, łączy się to z ciągłym, męczącym dla nóg wchodzeniem i schodzeniem. Dlatego dużo łatwiej jest zrobić podwyższenie z dwóch drabin lub kozłów i deski. W niskich pomieszczeniach najwygodniej jest użyć wałka z wysięgnikiem.

• Podczas malowania ścian i sufitów biur warto dobrze zaplanować czas pracy. Można malować nawet po jednej ścianie, ale każda duża płaszczyzna – w tym sufit – powinna być ukończona za jednym razem.

Od początku do końca

Aby pomalować dowolne pomieszczenie biura, zawsze zaczynamy od sufitu, ponieważ nieuchronnie farba będzie kapać i można zachlapać ściany.

1 W pomieszczeniu z oknem i drzwiami zaczynamy malowanie sufitu od strony okna i malujemy powierzchnię w poprzek, równoległymi pasami, dopóki nie dotrzemy do ściany z drzwiami (zob. 1-5 na ilustracji powyżej). Malujemy tylko do miejsca, które jest łatwe do dosięgnięcia z punktu, w którym się znajdujemy, bez względu na to, czy stoimy na podwyższeniu, na drabinie, czy używamy wałka na wysięgniku. Jeśli na suficie znajduje się sztukateria lub jest on wypukły, malujemy powierzchnię biura dookoła małym pędzlem i kontynuujemy malowanie pasami.

2 Kolejnym krokiem, jeśli to konieczne, powinno być nałożenie gruntu i podkładu na drewniane drzwi i okna oraz listwy przypodłogowe. Podkład musi dokładnie wyschnąć (najlepiej pozostawić go na noc).

3 Następnie malujemy ściany biura lub inne duże powierzchnie. Zaczynamy od lewego górnego rogu jednej ze ścian i malujemy pędzlem, wałkiem lub packą, pokrywając jednorazowo około metra kwadratowego powierzchni. Malujemy w dół, od sufitu do podłogi, pionowymi pasami (zob. 1-4 na ilustracji). W ten sam sposób kończymy malowanie tej ściany i malujemy pozostałe. Aby pomalować wokół okna, obwodzimy je najpierw małym pędzlem bądź wałkiem, a następnie malujemy ścianę wokół większym pędzlem, wałkiem lub packą.

4 Malujemy farbą wierzchnią framugi drzwi i okien. Skrzydła drzwi i podłogę pokrywamy farbą na końcu. Listwy przypodłogowe malujemy, gdy zakończymy już malowanie sufitu i ścian.