Malowanie listew

Malowanie listew przypodłogowych

Kiedy pokój jest świeżo pomalowany, nieodnowiona drewniana listwa przypodłogowa psuje ogólny efekt. Malowanie listew to szybka praca, którą najlepiej jest zostawić na chwilę, gdy ściany będą już ukończone. Ponieważ listwy te znajdują się nisko i są wąskie, mali gemy je małym pędzlem i emalią odporną na ścieranie i odpryskiwanie. Najpierw przecieramy listwy wilgotną szmatką, by usunąć kurz, i odkurzamy wzdłuż dolnego brzegu, żeby pozbyć się brudu i kłaczków z dywanu, które mogą przykleić się do świeżej farby. Rozkładamy gazety, by ochronić posadzkę. Aby osłonić ścianę w czasie malowania, można użyć kawałka kartonu lub cienkiego kawałka drewna. Jeśli ściana jest już zupełnie sucha, można użyć taśmy malarskiej (pamiętajmy jednak ojej usunięciu, zanim farba na listwach stwardnieje). Malujemy wzdłuż listwy, poziomymi pociągnięciami pędzla.

Malowanie wokół schodów

Klatka schodowa to jedno z najtrudniejszych miejsc do remontu. Możemy jednak odnowić ją sami, nawet jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia. Pierwsza rzecz, jakiej potrzebujemy, to podwyższenie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie drabiny przegubowej lub rusztowania drabinowego z regulowanymi nogami, które można dopasować do stopni schodów. Jeśli nie mamy lęku wysokości, możemy skonstruować rusztowanie z drabin i desek. Powinniśmy jednak często sprawdzać, czy deski nie przesunęły się i leżą bezpiecznie na swoich podporach, zwłaszcza podczas wspinania się lub schodzenia z rusztowania. Używając wałka lub packi z wysięgnikiem teleskopowym, można znacznie zwiększyć swój zasięg i nakładać farbę na sufit i wysoko na ściany wokół schodów.

Malowanie sztukaterii i listew do wieszania obrazów

Zanim zaczniemy malowanie listew do wieszania obrazów, należy upewnić się, że są czyste. Na ogół maluje się je farbą podobnego typu do użytej na ścianie, zwykle emulsyjną, ale w kontrastującym kolorze. Używając małego pędzla, malujemy listwy wzdłuż, osłaniając ścianę (w ten sam sposób jak przy malowaniu listew przypodłogowych). Sztukaterie maluje się zwykle tym samym typem farby, co ściany. Farba może być w takim samym kolorze jak na ścianie czy suficie albo w barwie kontrastującej, co podkreśli interesujące detale. Podczas ich malowania używamy taśmy malarskiej lub kawałka kartonu, by ochronić ściany przed zabrudzeniem farbą.

Praktyczne rady

Każda praca remontowa będzie o wiele prostsza i szybsza, jeśli możemy wynieść z pomieszczenia wszystkie meble i zakryć podłogę. Jeśli to się nie uda – zsuńmy sprzęt na środek pokoju i zakryjmy go oraz podłogę średnio grubą folią malarską.

Jeden komentarz do “Malowanie listew”

Możliwość komentowania została wyłączona.