Porównanie różnych typów okładzin ściennych

Porównanie różnych typów okładzin ściennych

Trwałość tapet bywa różna. Okładziny winylowe i niektóre z grubszych tkanin są odporne na otarcia i rozdarcia, podczas gdy cienkie tapety papierowe czy delikatne materiały tekstylne są narażone na uszkodzenia. Tłoczenia na podwójnym papierze są trwalsze niż wypukły wzór na standardowej tapecie, jako że tłoczenia nanosi się fabrycznie w chwili, gdy obie warstwy są jeszcze wilgotne od kleju.

Niektóre materiały łatwiej utrzymać w czystości, inne trudniej. Tapety papierowe dzielą się na trzy typy: dające się zmywać gąbką, dające się zmywać wilgotną, namydloną szmatką oraz dające się szorować delikatną szczotką. Tkaniny łatwiej zaplamić niż papier. Winyl jest najbardziej odporny na zabrudzenia.

Najgrubsze, zmywalne materiały dają się też najłatwiej naklejać. Pianki polietylenowe i winylowe zachowują kształt po nasączeniu klejem, wymagają także zużycia mniejszej ilości kleju niż tradycyjne tapety tłoczone, ze względu na ich gładką lewą stronę. Po przyciśnięciu wzór (np. po dociśnięciu wałkiem brzegów) ulega chwilowemu spłaszczeniu, lecz po chwili powraca do pierwotnej formy; wypukłości tapety papierowej pozostaną już płaskie.

Bardziej luksusowe materiały wykończeniowe są najczęściej bardziej kosztowne i wymagają zastosowania nieco odmiennych technik klejenia. Należy być niezwykle ostrożnym, by nie zachlapać prawej strony materiału klejem i nie popełnić błędów w jego przycinaniu, które mogą nas drogo kosztować. Niemniej okładziny te są na ogół bardzo trwałe.

Klejenie

Okładziny podklejane papierem są najczęściej łatwiejsze do położenia na ścianie i można je smarować klejem jak zwykłe tapety. Większość z nich zwiększa objętość po nasączeniu klejem. Ważne jest zatem, by pozwolić takiej tapecie nasiąknąć przez kilka minut klejem przed położeniem na ścianę.
Niektóre okładziny powleczone są z lewej strony klejem, który uaktywnia się po zanurzeniu tapety w kąpieli wodnej. Producenci tapet idą najczęściej na kompromis w sprawie ilości kleju na tapecie samoprzylepnej, czasem więc po namoczeniu może zajść konieczność usunięcia nadmiaru kleju.
Powlekając klejem standardową tapetę musisz pamiętać o stosowaniu właściwej metody.