Wzory na tapetach – jaki wybrać?

Tapetowanie to szybki i prosty sposób odnowienia ścian czy sufitu, a wybór pokryć ściennych jest naprawdę duży i obejmuje różnorodność materiałów, kolorów, wzorów i tekstur. Próbki zamieszczone poniżej są jedynie namiastką tego, z czego można wybierać.

Tradycyjna wiktoriańska tapeta z chińskim wzorem, ręcznie drukowana, daje się świetnie wkomponować we współczesne wnętrza. Ponieważ jest szczególnie wyrazista i przypomina malarstwo, nie należy jej kłaść w całym pokoju, a raczej wykorzystać do wyeksponowania jednej ściany lub okapu nad kominkiem.

Wzory w różyczki nadają wnętrzu rustykalny charakter. Ta tradycyjna tapeta będąca przykładem różanego wzoru świetnie nadaje się do łazienek lub przytulnych rodzinnych kuchni.

Bladozłote pionowe kreski na tej tapecie wyglądają jak namalowane ręcznie na szorstkiej, niedokładnie wykończonej terakocie czy podkładzie z tynku.

Nowoczesny niekoniecznie oznacza ostre jasne kolory. Możliwe jest stworzenie okazałych wnętrz w bardzo modnym stylu. Na przykład ta tapeta w liście wierzby jest w eleganckich kolorach: bladomiodowym, złotokremowym i koralowym – nadaje się do użycia w nowoczesnym, intymnym salonie lub sypialni.

Kolory ziemi i kości słoniowej zostały zaakcentowane przez błysk złota. Tradycyjna kombinacja kolorów na tapecie daje nowy ożywczy powiew surowym, ręcznie malowanym paskom. Warto ją wybrać do prostego acz przyjemnego wykończenia w salonie lub jadalni bądź też do tradycyjnie ciemnych miejsc, takich jak przestrzeń wokół schodów.

Ten niezwykły wzór tapety to reminiscencja indonezyjskich chatek plażowych lub ratanowych parasoli z gorących plaż. Bladooliwkowa barwa świetnie współgra z kolorem surowego drewna, a nawet z kontrastowym kolorem farby.

Ta tapeta w pasy w dwóch odcieniach tej samej barwy wygląda elegancko i nadaje się zarówno do wnętrz oficjalnych, jak i prywatnych. Takie szerokie, wyraziste pasy świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach lub otwartych przestrzeniach wewnątrz domu. Można użyć tego wzoru w całym holu, wokół schodów i na półpiętrze.

Tapeta w wielkie wzory nie musi być przytłaczająca, może nadać wnętrzu charakter naprawdę nowoczesny. W tym wypadku roślinny wzór ożywia ściany. Neutralne odcienie beżu przełamane są dodatkiem listków w kolorze starego złota. Dobrze jest połączyć tę tapetę ze złoconymi ramami obrazów i prostymi drewnianymi meblami.

Delikatna tapeta w drobne prążki przypomina barwą kamienie z morskiej plaży. Będzie świetnym wyborem dla małego mieszkania, ponieważ szersze paski zmniejszałyby optycznie wnętrze. Można wykorzystać taką tapetę w sypialni w połączeniu z jednolitymi niebieskimi zasłonami i poduszkami w stokrotki albo użyć jej w przedpokoju, by go rozświetlić.

Elegancka pasiasta tapeta ma charakter bardzo oficjalny; dobrze komponuje się z drewnianą boazerią w klasycznych holach i jadalniach. Może też znaleźć się w domu w nowoczesnym stylu – położona w jadalni lub salonie na jednej ścianie, którą chcemy wyeksponować, i połączona z wieloma odcieniami błękitu i kremu.

Tapeta lekko opalizująca – ten wzór świetnie współgra z kombinacją matowych i błyszczących elementów. Podobnie jak w macicy perłowej, wygląd takich wzorów zależy od kąta patrzenia i sposobu oświetlenia. Jako oryginalny element wystroju pomieszczenia dobrze połączy się z delikatnymi błękitnymi atłasowymi poduszkami i narzutą oraz ze stolikami nocnymi z lustrami po bokach łóżka.