Tapety papierowe

Tapety papierowe

Rozmaitość wzorów i kolorów standardowych oklein papierowych zadowoli każdy gust. Owe gładkie, pozbawione wypukłości tapety są na ogół dość tanie, ale także i najmniej odporne ze wszystkich rodzajów oklein ściennych.

Tapety tłoczone to cała gama faktur: od splotów tkackich po imitację tynku. Niektóre składają się z dwóch warstw papieru. Na owe ciężkie, najczęściej białe tapety należy położyć jeszcze warstwę farby.

Innym rodzajem gładkiej, ciężkiej tapety, przeznaczonej do zamalowania, jest papier wiórowy, szczególnie przydatny do zatuszowania drobnych nierówności powierzchni. Składa się z grubej warstwy papieru pokrytej wiórkami drewna, tworzącymi miłą fakturę, pasującą do każdego rodzaju i wielkości pomieszczeń.

Istnieje też cala gama papierowych okładzin ściennych o wyraźnym wypukłym wzorze, imitującym kamienie, żwir, kafelki czy ozdobny tynk. Tego typu tapety można również zamalować farbą; nadają się doskonale na pełne wybrzuszeń i gruzełków powierzchnie.

W sklepach specjalistycznych można nabyć ręcznie drukowane tapety papierowe. W procesie ich drukowania nie używa się maszyn, lecz nanosi wzór za pomocą bloczka lub szablonu. Często tapety tego typu są sprzedawane w rolkach o niestandardowej szerokości.

Tapety ciężkie mają podkład papierowy lub winylowy, z delikatnym wzorem na powierzchni. Należy je powlekać klejem niezwykle ostrożnie, jako że ślady kleju po ozdobnej stronie pozostawią trwałe plamy. Tapety na bazie winylowej są łatwiejsze do czyszczenia, często dostępne w wersji samoprzylepnej.

Obramowania i fryzy mogą wnieść w prosty i gładki wystrój wnętrza element barwy i zróżnicowania, zaś ich umiejętne rozmieszczenie pozwala na optyczne podwyższenie lub obniżenie sufitu. Można je nabyć w postaci wąskich pasków zadrukowanego papieru, często bywają produkowane z myślą o konkretnych wzorach tapet. Fryzy umieszcza się zazwyczaj poniżej linii sufitu, obramowania wokół ścian i otworów drzwiowych.