Narzędzia i sprzęt do tapetowania

Zgromadzenie całego sprzętu do tapetowania nie nadweręży naszego budżetu, tym bardziej, że w dużej mierze składają się nań przedmioty codziennego użytku. Jedynym poważniejszym wydatkiem może się okazać zakup specjalnej maszyny parowej do zdzierania tapet; praktyczniej będzie ją wypożyczyć.

Do pracy najlepiej włożyć kombinezon z kieszeniami, w których pomieszczą się szczotki, nożyczki i gąbka. Zestaw narzędzi do tapetowania powinien starczyć na bardzo długo. Zadbaj tylko o to, by po zakończeniu prac umyć je ciepłą wodą z mydłem i dokładnie osuszyć.

Przybory do klejenia
Do niezbędnych przyborów zaliczają się pędzel do klep (lub stary pędzel do malowania o szerokości 10 lub 12,5 cm, z którego nie wyłazi włosie), wiaderko do rozrabiania kleju wyścielone plastykiem, z przeciągniętym od uchwytu do uchwytu sznurkiem, na którym wisieć będzie pędzel oraz szczotka do wygładzania tapety. Mierzący 200 na 60 cm składany stolik do tapetowania jest niezastąpiony przy smarowaniu tapety klejem. Jeśli chcesz użyć tapety samoprzylepnej, potrzebna ci będzie plastykowa rynienka na wodę, wiaderko i wilgotna gąbka.

Przybory do mierzenia
Przed przystąpieniem do kładzenia tapet musisz wyznaczyć dokładnie linię prowadzącą. Do ścian potrzebny ci będzie pion i ołówek, do sufitów (ewentualnie także i ścian) linka posmarowana kredą.
Do mierzenia tapety najlepiej użyć metalowej miarki taśmowej lub zwykłej, prostej linijki.

Narzędzia do prac wykończeniowych
Na samym końcu zbierz nadmiar klep gąbką i – jeśli jest to konieczne – drewnianym wałkiem do spoin dociśnij krawędzie i miejsca połączenia tapety.

Narzędzia do zdzierania i cięcia tapety
Będą ci potrzebne szpachelki o gładkim i zębatym ostrzu do usuwania starej tapety oraz para nożyc o ostrzach długości około 25 cm do równych i prostych cięć. Dobrze jest też mieć pod ręką ostry nóż i parę mniejszych nożyczek, do przykrawania tapety wokół bardziej skomplikowanych kształtów.

Jeśli na powierzchni świeżo położonej tapety pojawiają się pęcherze powietrza, oznacza to, że klej nie został dobrze rozprowadzony. Jeśli klej jest jeszcze mokry, zedrzyj tapetę ze ściany i jeszcze raz rozprowadź klej. Jeśli już wysechł, przetnij pęcherzyk ostrym nożem i przylep brzegi otworu.

Jeśli papier nie przylega do ściany, może to wynikać z zawilgocenia ściany lub jej nadmiernej porowatości, użycia niewłaściwego kleju, niewystarczającej ilości kleju lub zbyt krótkiego okresu nasączenia tapet klejem.

Odstające brzegi to wynik użycia zbyt małej ilości kleju lub niedostatecznego jego rozprowadzenia. Uzupełnij brakujący klej i dociśnij brzegi wałkiem. Jeśli wystąpiło przesunięcie deseniu, zedrzyj tapetę i naklej ją ponownie.