Okładziny ścienne z tworzyw sztucznych

Okładziny ścienne z tworzyw sztucznych

Zaliczają się do nich zarówno tapety papierowe powlekane plastykiem, jak i okładziny winylowe, polietylenowe i folie.

Tapety zmywalne powleczone są cienką przezroczystą warstewką winylu, chroniącą je przed zaplamieniem i ułatwiającą utrzymanie w czystości, zatem idealnie nadają się do kuchni, łazienki i pokoi dziecięcych. Trudno je jednak później usunąć ze ścian. Często tapety tego typu są dostępne w wersji samoprzylepnej.

Tapety winylowej nie należy mylić z tapetą zmywalną, mimo że ją także łatwo czyścić za pomocą miękkiej szczotki. Tapety winylowe wymagają użycia kleju z dodatkiem środka grzybobójczego. Jest to po prostu gruba powłoka winylowa podklejona cienką warstewką papieru.

Tapety samoprzylepne są powleczone z lewej strony klejem rozpuszczalnym w wodzie. Przed położeniem na ścianę należy je zanurzyć w wodzie. Ich zaletą jest równomierne rozłożenie warstwy kleju oraz zaoszczędzenie żmudnej pracy związanej z powlekaniem tapety klejem. Tapety winylowe, zmywalne i z papieru wiórowego są na ogół samoprzylepne.

Piankę ocieplająco-izolującą nakleja się na ścianę po nasmarowaniu klejem. Jest to lekki materiał, przypominający nieco drukowaną tkaninę. Jest ciepły w dotyku i nie podklejony papierem, dzięki czemu później łatwo go zerwać ze ściany.

Pianka winylowa przeznaczona jest jako podkład pod warstwę farby. Jest wytrzymalsza od papieru tłoczonego i nie niszczy się pod naciskiem. Jest tłoczona na ciepło już po zadrukowaniu. Dzięki temu po prawej stronie powstaje wypukły wzór, zaś lewa strona zachowuje gładkość.

Winylowe okładziny reliefowe produkuje się w oparciu o nowoczesne techniki fotograficzne, pozwalające na uzyskanie realistycznych imitacji glazury. Jest to tani substytut wykładziny ceramicznej.

Metalizowana folia to plastykowa błona z tłoczonymi kolorowymi wzorami odbijającymi światło. Jedynie idealnie gładka ściana jest dla niej dobrym podkładem, jako że w świetle słonecznym ujawniają się wszelkie defekty.