Tapety o wypukłym wzorze cz.1

Faktura tapety jest jednym z elementów decydujących o charakterze danego pomieszczenia. Lśniąca powierzchnia folii odbija światło i stwarza wrażenie chłodu. Połyskliwa gładkość jedwabiu i satyny jest elegancka i chłodna, lecz jednocześnie miękka.

Grube, matowe wypukłości płótna jutowego, tweedu
czy lnu pochłaniają światło i stwarzają wrażenie ciepła, harmonii i nieskrępowania. Wiele tkanin izoluje przed ciepłem czy hałasem, większość z nich jest też trwalsza niż papier.

Na rynku dostępne są okładziny ścienne o bardzo różnej fakturze, można je kupować na rolki bądź na metry.

Płótno jutowe

Owa niezwykle trwała okładzina dostępna jest w różnych barwach i wzorach, zarówno w wersji czystej, jak i podklejanej papierem. Może być zamalowana farbą olejną lub emulsyjną. Jest szczególnie przydatna do tapetowania ścian nierównych lub podatnych na zawilgocenie. Nie należy jej jednak kłaść w miejscach narażonych na zabrudzenie, gdyż ciężko ją czyścić.

Płótno jutowe podklejane papierem kładziemy tak, jak zwykłą tapetę, smarując po odwrotnej stronie klejem.

Jeśli kładziemy samo płótno, należy posmarować klejem ścianę. Każdy pas płótna należy wygładzić wałkiem, uważając, by nie zaciągnąć materiału, co spowoduje powstanie wybrzuszeń. Jeden pas powinien zachodzić na drugi, nie należy przycinać nadmiaru materiału, zanim całe pomieszczenie nie będzie wytapetowane, jako że płótno może się skurczyć. Wyrównaj górę i dół za pomocą ostrego noża i szpachelki o szerokim ostrzu.

Pionowe złącza wyrównaj tnąc nożem wzdłuż stalowej linijki. Usuń odcięte skrawki i dociśnij brzegi wałkiem.