Tapety o wypukłym wzorze cz.2

KOMPENDIUM WIEDZY O TAPETACH O WYPUKŁYM WZORZE

•    Płótno jutowe nanosi się na posmarowaną klejem ścianę. Łatwiejsza w obsłudze jest wersja podklejana papierem.

•    Tapeta japońska to krucha tkanina z traw połączonych bawełnianą osnową, naklejona na papier. Jej kładzenie wymaga niezwykłej ostrożności i użycia specjalnego kleju.

•    Jedwab bywa gładki i wzorzysty, najczęściej podklejony papierem. Należy szalenie uważać, by nie zabrudzić prawej strony klejem.

•    Wiele tkanin można nabyć na rynku w wersji tapeciarskiej, podklejonych papierem. Można jednak wykorzystać zwykły materiał tapicerski, tnąc go w pasy i nanosząc na posmarowaną klejem ścianę.

•    Istnieją również okładziny korkowe, podklejane papierem. Ich nakładanie na ściany wymaga ostrożności i użycia specjalnego, gotowego kleju.

•    Folia bywa dostępna w wersji zwyczajnej i samoprzylepnej. Podobnie jak w przypadku pozostałych tapet samoprzylepnych, klej aktywizuje się przez zanurzenie materiału w wodzie. Folia podkreśla wszystkie nierówności powierzchni, toteż musi być nakładana na idealnie gładkie ściany.

Jedwab
Jest to materiał luksusowy i trwały, nadający pomieszczeniu rys wyrafinowanej elegancji. Jest niezwykle delikatny, toteż trzeba uważać, by go nie naciągnąć lub nie zmiąć. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko poplamienia jedwabiu, nanieś klej na ścianę, uważając przy tym, by nie powstały gruzełki, które uwidocznią się
po nałożeniu tkaniny. Odmierz długości, zostawiając 5 cm zapasu. Tnij ostrym nożem wzdłuż linijki.
Każdy pomiar sprawdź dwukrotnie, bowiem pomyłki mogą być bardzo kosztowne. Jeśli zachodzi konieczność przecięcia materiału przy wyklejaniu narożników, lepiej najpierw odciąć nożyczkami pas materiału z naddatkiem, by potem precyzyjniej wyrównać cięcie nożyczkami. Dociśnij materiał miękkim wałkiem i przytnij na łączach (patrz płótno jutowe).