Jak przyklejać tapety? cz.2

Niedopasowanie wzoru
W normalnych warunkach idealne dopasowanie do siebie wszystkich arkuszy pod względem zgodności deseniu jest niemożliwe. Najbardziej newralgiczne punkty to narożniki, ościeża okien i drzwi czy kominki. Podejmując decyzję o zakończeniu tapetowania, wybierz miejsce najmniej rzucające się w oczy.
Na ościeżach okien czy drzwi możesz nakleić paski tapety, których wzór nie pokrywa się idealnie ze wzorem przylegających do nich arkuszy. Dokładne dopasowanie tapet nad drzwiami oraz nad i pod oknami wiąże się z użyciem arkuszy o pełnej szerokości, co jest pewnym marnotrawstwem. Narożniki prawie nigdy nie są idealnie proste i bardzo często tam właśnie dochodzi do nieuzgodnienia wzorów, co w tych miejscach jest na szczęście mało zauważalne.

ŁĄCZENIE NA STYK I NA ZAKŁAD
Łączenie na styk jest najpopularniejszą metodą kładzenia arkuszy tapet. Po naklejeniu pierwszego arkusza połóż na ścianie drugi i przesuwaj go w kierunku pierwszego, aż do zetknięcia się ich krawędzi.
Popychaj dalej, aż do powstania niewielkiego wybrzuszenia, które zniknie po wyschnięciu i obkurczeniu się papieru. Stosowanie tej metody nie jest konieczne w przypadku tapet winylowych.
Łączenie na zakład polega na nałożeniu krawędzi dwóch arkuszy i przecięciu ich ostrym nożem. Podobną metodę stosuje się przy naklejaniu płótna jutowego.
Jeszcze innym sposobem jest pozostawienie zachodzących na siebie krawędzi. Pracujemy w kierunku od okna, dotyczy to zwłaszcza tapet wzorzystych. Chociaż łączenie na zakład jest dość powszechnie stosowane, końcowy efekt jest daleko mniej profesjonalny niż w przypadku dwóch pierwszych metod.

Przenoszenie posmarowanego klejem arkusza
Chcąc przenieść powleczony klejem arkusz w sposób łatwy i bezpieczny, powieś go na zgiętej w łokciu ręce, starając się, by oba końce znalazły się jak najwyżej. Dzięki temu unikniesz pobrudzenia odzieży klejem, będziesz mógł wejść na drabinkę i zapobiegniesz pogięciu tapety. Długie zwoje tapety można przenosić na wałku. Zanim wejdziesz na drabinkę, upewnij się, czy jest prawidłowo ustawiona.

Jak przenosić nasączony klejeni arkusz?
Przenosząc arkusz w przedstawiony na rysunku sposób, a więc złożony podklejonymi powierzchniami do wewnątrz i krawędziami do góry, ułatwisz sobie znacznie późniejsze naniesienie go na ścianę i rozwinięcie.