Jak przyklejać tapety? cz.1

Jak przyklejać tapety?

Tajemnicą dobrze wytapetowanego pomieszczenia jest dokładne, metodyczne i uważne dopasowywanie wzorów poszczególnych arkuszy. Pracę należy rozpocząć od wytapetowania sufitu, by uniknąć później zachlapania klejem wykończonych już ścian i listew. Jeśli powierzchnia ścian i sufitu jest w złym stanie, będziesz najprawdopodobniej musiał okleić je tapetą podkładową. Kiedy ściany są już wyklejone papierem, arkusze tapety przycięte i nasmarowane klejem, jeśli wybrałeś już punkt wyjścia i narysowałeś linie prowadzące, możesz przystąpić do tapetowania. Pierwszy arkusz musisz nakleić wzdłuż linii prowadzącej, wygładzić szczotką i przyciąć u góry i u dołu. Kolejne arkusze naklejaj na styk z poprzednimi, pilnując zgodności linii deseniu.

Naklejanie tapety

1 Stojąc twarzą do ściany rozwiń górną połowę arkusza. Ustaw górną krawędź na pionowej linii prowadzącej. U góry zostaw 5 cm zapasu do przycięcia.
2 Mocno dociśnij środkową partię arkusza szczotką. Ruchami skierowanymi na zewnątrz zlikwiduj pęcherzyki powietrza i dociśnij brzegi tapety do ściany.
3 Wyrównaj dolną krawędź arkusza, po czym zewnętrzną krawędzią ostrza nożyc dociśnij górną krawędź do sufitu.
4 Delikatnym ruchem odklej arkusz od ściany i odetnij nadmiar tapety wzdłuż zagięcia.
5 Dociśnij przyciętą krawędź tapety do ściany i wygładź szczotką. Przyklej kolejny arkusz tapety.
6 Dopasuj wzór nowego arkusza do uprzednio naklejonego i wyrównaj stykające się krawędzie wałkiem tapeciarskim.