Wyklejanie sufitów tapetą podkładową

Wyklejanie sufitów tapetą podkładową

Zalecane jest wyklejenie tapetą podkładową powierzchni malowanych farbą olejną lub klejową bądź świeżo otynkowanych. Bez warstwy podkładowej tapeta mogłaby się ponaciągać i popękać na nierównościach powierzchni, klej mógłby długo schnąć na warstwie farby olejnej, zaś kurczenie się papieru mogłoby spowodować przesunięcia się arkuszy. Tapety podkładowe nakleja się zazwyczaj pod kątem prostym do tapet właściwych, tak aby spoiny obu warstw nie zachodziły na siebie. Możesz użyć tego samego kleju, jakiego użyjesz do wierzchniej warstwy, i naklejać tapetę na ścianę bezpośrednio po nasmarowaniu klejem. Zanim przystąpisz do właściwego tapetowania, odczekaj 48 godzin.
Przy okazji wyklejania ścian papierem możesz wprawić się w trudnej sztuce tapetowania.

Przyklejanie tapety podkładowej

1    Ustaw bezpieczne rusztowanie i zaznacz na suficie linie prowadzące. Jeśli masz kogoś do pomocy, poproś go o przytrzymywanie papieru czystą szczotką.
2    Ułóż krawędź pierwszego arkusza wzdłuż linii prowadzącej. Jeśli pracujesz w pojedynkę, przytrzymuj nadmiar tapety rolką papieru.
3    Przytrzymując złożony papier blisko sufitu dociskaj go partiami do sufitu i wygładzaj usuwając pęcherzyki powietrza. Dociśnij szpachelką krawędzie do ściany, tworząc załamanie.

Wyklejanie sufitu papierem
Przygotuj powierzchnię sufitu i zaznacz linię prowadzącą dla pierwszego arkusza. Pierwszy arkusz nakleja się najczęściej prostopadle do linii największego okna; tym samym arkusze warstwy podkładowej będą się krzyżowały pod kątem prostym z arkuszami warstwy właściwej, naklejanymi zazwyczaj równolegle do linii okna. Zacznij naklejać tapetę w rogu, zostawiając około 5 cm zapasu od strony ściany okiennej i od strony ścian bocznych.

Przycinanie tapety podkładowej
Odetnij niepotrzebny pas tapety wzdłuż linii zagięcia czystymi i naostrzonymi nożycami. Jeśli ściany mają być również oklejone papierem, zostaw zachodzący na ściany margines szerokości około 6 mm. Podobnie postępuj z kolejnymi arkuszami.

Czyszczenie nożyc
Czystość cięć uzyskasz zanurzając od czasu do czasu ubrudzone klejem nożyce w słoju z gorącą wodą. Klej się rozpuści, a nożyce nie będą brudzić. Jeśli klej zaschnie na ostrzach, trzeba je będzie przemyć czystą wodą z mydłem.