Strop ceramiczno-żelbetowy Fert

Strop ceramiczno-żelbetowy Fert-45: a) widok, b) belka, c) przekrój przez żebro pod ścianką działową; 1 — pustak, 2 — belka, 3 — wieniec, 4 — ocieplenie, 5 — płyta żelbetowa.

Strop Fert. Na rysunku przedstawiono strop ceramiczno-żelbetowy stosowany głównie w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym. Do wykonania stropu używa się pustaków ceramicznych o szerokości 32, 37, 52 cm, wysokości 20 cm i długości 30 cm oraz belek prefabrykowanych ceramiczno-stalowych złożonych z pasa dolnego z kształtek ceramicznych o szerokości 12 cm połączonego z prętami zbrojenia. Z pustaków i belek można wykonywać stropy o rozstawie żeber 40 cm (Fert-40), 45 cm (Fert-45) i 60 en (Fert-60).
Do wykonania stropu nie jest potrzebne deskowanie. Belki układa się na rygach o grubości 38 mm położonych przy ścianach i pośrednio, dla rozpiętości stropu do 4,50 m przyjmuje się jedną, a większych (do 6,0 m) – dwie. Na belkach prefabrykowanych układa się pustaki, a następnie betonuje. Długość oparcia belek na ścianach powinna wynosić co najmniej 8 cm. Pustaki skrajne przy wieńcach i żebrach rozdzielnych powinny mieć otwory zamknięte, aby masa betonowa nie wlewała się do ich wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *