Rodzaje tapet papierowych

Rodzaje tapet papierowych

Przy wyborze tapet należy brać pod uwagę dopasowanie barw, deseni i faktury do wielkości, kształtu i stylu danego pomieszczenia. Równie ważna jest ocena praktycznych walorów danej okładziny. W niektórych pokojach tapety powinny być szczególnie wytrzymałe, w innych – dające się często zmywać. Czasem o wyborze zadecyduje łatwość ich kładzenia, zwłaszcza, jeśli nie masz w tym zakresie wielkiego doświadczenia.

Najtrudniej kładzie się cienkie, tanie tapety, które po nasączeniu klejem łatwo się drą, zwłaszcza na rogach. Tapety średnio grube, grube, zmywalne i winylowe są odporniejsze i nie wymagają tak wielkiej ostrożności. Smugi kleju na dekoracyjnej stronie tapety mogą się okazać nie do usunięcia, toteż tapety winylowane czy winylowe podklejane papierem, mogą się okazać niezastąpione. Nie są one porowate, toteż idealnie się nadają do miejsc szczególnego zagęszczenia pary wodnej, takich jak łazienka czy kuchnia.

Grube okładziny winylowe, odporne na zabrudzenia i otarcia, idealnie spełniają swe zadanie w korytarzach, klatkach schodowych czy na antresolach.

Tapety z klejem zaoszczędzą sporo czasu potrzebnego na rozrabianie i nakładanie kleju. Równie łatwe w użyciu są grube tapety polietylenowe, nakładane na posmarowaną klejem ścianę.

Tapety podkładowe kładzie się zazwyczaj pod właściwą tapetę, dzięki czemu uzyskujemy coś w rodzaju papierowej warstwy gruntowej, tuszującej wszelkie nierówności i laty. Istnieje kilka gatunków tapet podkładowych, w tym szara, służąca jako podkład pod tapetę, czy gładsza, czysto biała, służąca za podkład pod warstwę farby. Zimne ściany, na których może się osadzać para wodna, należy okleić specjalną pianką, mającą właściwości ocieplające i izolujące, jak również tuszującą nierówności powierzchni ścian.