Przygotowywanie metalu do malowania

Przygotowywanie metalu do malowania

Rdza jest wrogiem metali z rodziny żelazowców (zawierających domieszkę żelaza czy stali); najlepiej zapobiec jej powstawaniu stosując antykorozyjną farbę gruntową oraz dokładnie nakładając wierzchnią warstwę farby. Nawet maleńkie szczeliny w powierzchni mogą spowodować przeniknięcie wilgoci pod powlokę farby i pojawienie się rdzy, zwłaszcza na ramach okiennych.

Należy zatem po pierwsze zlokalizować ogniska rdzy i usunąć jej ślady za pomocą szczotki drucianej i papieru ściernego. Tam, gdzie w grę wchodzą duże powierzchnie, można się posłużyć okrągłą szczotką zamontowaną na wiertarce elektrycznej, pamiętając o okularach ochronnych. Wszelkie wyżarte przez rdzę zagłębienia można wypełnić za pomocą specjalnych szpachlówek dostępnych w sklepach dla majsterkowiczów.

Rdza odbudowuje się niezwykle szybko, nawet w ciągu jednej nocy, toteż wkrótce po oczyszczeniu należy pociągnąć powierzchnię antykorozyjną farbą gruntową. Najbardziej uniwersalny jest grunt chromianowy, jako że nadaje się też do powierzchni aluminiowych i galwanizowanych; godna polecenia jest także minia ołowiana i fosforan cynku. Metale nieżelazne należy przemyć benzyną lakową, oszlifować i zagruntować.

Usuwanie rdzy

1    Zeskrob rdzę i resztki farby szczotką drucianą, przeszlifuj papierem ściernym. Obejrzyj dokładnie powierzchnię, czy nie zostały plamki rdzy.

2    Nie dopuszczając do ponownego rdzewienia, zagruntuj powierzchnię, nakładając po kilka warstw farby na najbardziej newralgiczne miejsca.

PRZYGOTOWANIE DO MALOWANIA
•    Przed położeniem nowej farby na warstwy już istniejące sprawdź, czy na powierzchni nie ma przebarwień, brudu czy pyłu; w przeciwnym razie powstaną wybrzuszenia prowadzące do złuszczania się farby.
•    Usuń zanieczyszczenia powierzchniowe szczotką, szmatką lub odkurzaczem; posługując się nożem lub innym ostrym narzędziem usuń drobinki kurzu ze szczelin i rogów.
•    Do przemywania powierzchni użyj mydła, sody do prania, specjalnego środka czyszczącego lub łagodnego detergentu; pilnuj, by woda nie dostała się do przewodów elektrycznych.
•    Przed pomalowaniem ram okiennych od wewnątrz dokładnie oczyść ich zewnętrzne krawędzie, by na pędzel nie dostały się zanieczyszczenia.
•    Przemyj parapety i inne drewniane elementy szmatką o ścisłym splocie zwilżoną w benzynie lakowej.
•    Wygładź papierem ściernym miejsca, w których stara warstwa farby jest popękana lub złuszczona, wyrównując powierzchnię pod nową farbę. Pamiętaj, by przed malowaniem oczyścić ją z pyłu.
•    Wygładź warstwę starej farby gruboziarnistym papierem ściernym, by łatwiej wiązała się z nową farbą.