Malowanie ram okiennych

Malowanie ram okiennych

Ramy okienne, wystawione na działanie skraplania i zmian atmosferycznych, to najbardziej zagrożony element drewniany wnętrza. Przed przystąpieniem do malowania należy usunąć wszelkie usterki i przygotować powierzchnię. Wszystkie dające się otwierać okna pomaluj możliwie wcześnie rano i zostaw im czas na wyschnięcie. Potrzebny ci będzie pędzel o szerokości 2,5 cm i – jeśli uznasz za stosowne – kawałek kartonu do zabezpieczenia szyb.

Kolejność poszczególnych etapów malowania uzależniona jest od konstrukcji danego okna. Najlepsze efekty osiągniesz stosując podaną poniżej kolejność malowania poszczególnych elementów okien o przesuwalnych szybach i okien skrzynkowych. Ostatnie pociągnięcia pędzla powinny być zawsze zgodne z kierunkiem ułożenia słojów drewna.

Okna rozsuwane

Zachowaj następującą kolejność malowania:
1    Przesuń obie szyby tak, by zachodziły na siebie na około 20 cm. Pomaluj dolną krawędź i odsłonięte pionowe elementy spodniej szyby.
2    Rozsuń obie szyby niemal do pozycji zamkniętej i pomaluj resztę ramy spodniej szyby.
3    Teraz pomaluj ramę szyby dolnej i pozwól jej przeschnąć.
4    Rozsuń szyby, podeprzyj je zapałkami i pomaluj framugę.
5    Pomaluj widoczne przy rozsuwaniu części wewnętrzne, a na końcu parapet.

Malowanie wąskich krawędzi
Warto nieco przećwiczyć tę technikę, pozwalającą na namalowanie cienkich linii na ramach, poprzeczkach czy krawędziach. Nabierz na pędzel farby i umieść go około 3 mm od krawędzi, po czym ostrożnie dociśnij w kierunku szyby. Lekko dociskając pędzel poprowadź go szybkim ruchem w dół, uzyskując długą i równą kreskę. Jeśli czujesz, że nie opanowałeś dostatecznie tej techniki, zabezpiecz szybę kartonem lub taśmą maskujacą.

Okna skrzynkowe


1    Usuń zasuwki i uchwyty. Jeśli któreś z okien zamocowane jest na stałe, zacznij malowanie od okna dającego się otwierać, malując wręby.
2    Następnie pomaluj poprzeczki, rozpoczynając od góry.
3    Teraz zajmij się pozostałymi powierzchniami poprzecznymi, również z góry na dół.
4    Pomaluj boki i krawędzie.
5    Na końcu pomaluj framugę i parapet. Malowanie parapetu na samym końcu uchroni cię przed zabrudzeniem ubrania, zaś nie pomalowana framuga pozwoli ci na dowolne ustawianie okna podczas malowania.

Jak uniknąć zamalowania szyb?
Jeśli chcesz zamalować równo ramę, możesz osłaniać szybę kartonem lub zalepić ją przed malowaniem taśmą maskującą. Dociśnij dokładnie taśmę, by nie dostała się pod nią farba i usuń ją dopiero po wyschnięciu ostatniej warstwy, byś jej nie zdarł razem z farbą.
Musisz pamiętać o tym, by farba odrobinę zachodziła na szybę, co zapobiega dostawaniu się do wręgów wilgoci i gniciu drewna. Rozchlapaną na szybie farbę łatwo po zaschnięciu usuniesz żyletką i benzyną lakową.