Faktura i wykończenie

Istnieje wiele sposobów na dekoracyjne urozmaicenie faktury malowanej powierzchni, przez odpowiednie ruchy pędzla, gąbki, walka lub szmatki, bądź naniesienie wzorów przy pomocy szablonów. W farbach o grubej fakturze można natomiast odcisnąć wzór specjalnym wałkiem czy grzebieniem. Techniki te nie wymagają żadnych szczególnych umiejętności i niejednokrotnie są mniej czasochłonne niż tradycyjne malowanie.

Ozdobne wykończenie

Niepotrzebne ci będą żadne wymyślne narzędzia, wystarczą zwykłe przybory malarskie; najważniejsze jest dobranie odpowiedniej farby podkładowej i wierzchniej. Na podkład najlepiej nadaje się farba olejna o wykończeniu półmatowym. Można użyć zwykłej emulsji, jest ona jednak lepiej wchłaniana przez podłoże i w rezultacie daje cieńszą powłokę. Do warstwy wierzchniej można użyć farb o wykończeniu błyszczącym, matowym lub przezroczystym. Istnieje wiele gatunków przezroczystych farb olejnych, które można zabarwić uniwersalnym pigmentem lub akwarelami. Można też samemu przygotować farbę, łącząc jedną część oleju lnianego, jedną część terpentyny, jedną część środka osuszającego, odrobinę kredy malarskiej i wybranego pigmentu. Większa ilość kredy oznacza mniejszy połysk. Innym sposobem na przygotowanie takiej farby jest rozcieńczenie farby olejnej benzyną lakową.

Farby o grubej fakturze
Farby o grubej fakturze dają bardzo dekoracyjne wykończenie i mogą być stosowane do zamaskowania spękanej powierzchni. Niektóre z nich zachowują elastyczność, więc nie pękają nawet na „przesuwającej się” ścianie czy suficie. Można je kupić zarówno w postaci gotowej, jak i w proszku, który należy rozprowadzić do właściwej klejowatej konsystencji. Niektóre wystarczy po prostu nanieść na ścianę, inne wymagają dodatkowego modelowania przy użyciu wałków, grzebieni czy szczotek.