Zdzieranie starej tapety

Zdzieranie starej tapety

Należy usunąć wszelkie pozostałości dawnej okładziny, aż do gołej ściany, jako że złącza, odklejające się fragmenty, pęcherze powietrza czy wyraźny wzór starej tapety mogą się uwidocznić pod nową warstwą. Świeży klej może spowodować także odklejenie się od ściany starej tapety wraz z nową, dopiero położoną okładziną. Podstawową zasadą przy zdzieraniu tapety jest unikanie pośpiechu i dokładność. Nie należy zrywać papieru zbyt gwałtownie, by nie oderwać wraz z nim kawałków tynku. Bądź cierpliwy, namaczaj uporczywie trzymające się ściany kawałki tapety i zeskrobuj, póki nie ustąpią. Standardowe tapety papierowe usuwa się pocierając je zamoczoną w ciepłej wodzie gąbką, póki nie staną się wystarczająco miękkie, by je zeskrobać. Łatwo zdzieralne tapety po prostu oddziera się od spodniej warstwy papieru. Tapety zmywalne mogą sprawiać kłopoty i często trzeba je usuwać przy użyciu specjalnego urządzenia parowego.

Jakość ostatecznego rezultatu naszych prac remontowych zależy w dużej mierze od odpowiedniego ich przygotowania. Oznacza to nie tylko dokładne usunięcie resztek starej farby czy tapety i przygotowanie czystej, równej powierzchni,
ale także odpowiednie przycinanie tapet, równomierne i metodyczne rozprowadzenie kleju.

Ważne jest takie przygotowanie warsztatu pracy, które umożliwi ci łatwy i bezpieczny dostęp do wszystkich części pomieszczenia.

Zdzieranie zwykłych tapet papierowych.

1 Rozpocznij od namoczenia tapety ciepłą wodą za pomocą gąbki lub dużego pędzla. Grubszy papier wymaga intensywniejszego nasączenia.
2 Kiedy papier rozmoknie, możesz przystąpić do skrobania. Staraj się trzymać szpachlę pod możliwie najmniejszym kątem do ściany, by nie uszkodzić tynku.

Zdzieranie tapet winylowych

1    Tapety łatwo zdzieralne usuniesz podważając brzeg paznokciem lub nożem i ciągnąc delikatnie w górę, nie na zewnątrz, by nie oderwać warstwy podkładowej.
2    Pod warstwą winylu kryje się najczęściej warstwa papieru. Możesz ją wykorzystać jako podkład pod nową tapetę. Jeśli jednak papier odstaje w kilku miejscach od ściany, musisz go całkowicie usunąć.

Zdzieranie opornych tapet

1    Tapety zmywalne czy pokryte warstwą farby nie przepuszczają wody, toteż będziesz musiał wyszorować ich powierzchnię drucianą szczotką lub ząbkowaną szpachlą, by umożliwić wodzie przeniknięcie w głąb papieru.
2    Specjalne urządzenie parowe pozwala na szybsze i mniej pracochłonne usunięcie tapety. Para wodna przechodzi przez płytę, przesuwaną tuż przy ścianie, powodując zmiękczanie papieru i umożliwiając jego zerwanie.

Parowe urządzenie do zdzierania tapet
Urządzenie to pozwala na usuwanie tapety z dużej powierzchni w ułatwiony sposób i w znacznie krótszym czasie niż przy tradycyjnym namaczaniu i skrobaniu.