Wydajność farby

Wydajność farby

Wydajność farby uzależniona jest od jej typu, od porowatości podłoża i od grubości nakładanych warstw. Farby olejne wystarczą na mniejszą powierzchnię niż emulsja, ale – z drugiej strony – nakładane są znacznie grubiej, toteż nie wymagają nanoszenia aż tylu warstw. Większość lakierów starcza na większą powierzchnię niż farba, z kolei farby gruntowe są dużo mniej wydajne. Powierzchnie tynkowane i porowate wchłaniają większe ilości płynu, toteż lepiej czasem mocniej rozwodnić farbę do pierwszego malowania i zrezygnować z ostatniej warstwy kryjącej.

Ilość warstw uzależniona jest od typu farby, od jej barwy i od właściwości powierzchni. Dodatkowa warstwa okazuje się na przykład niezbędna przy zamalowywaniu ciemnej farby jaśniejszą. Na surowe drewno połóż najpierw warstwę farby gruntowej i podkładowej, a następnie jedną lub dwie warstwy farby kryjącej.

Jeśli kładziesz farbę na uprzednio malowaną powierzchnię, dobrze jest czasem zamalować ją jedną lub dwiema warstwami farby podkładowej. Ciemna farba przestaje niekiedy przebijać przez emulsję dopiero po nałożeniu trzeciej warstwy. Emulsje o błyszczącym wykończeniu również mogą wymagać dodatkowej warstwy kryjącej. W tabeli znajdziesz szczegółowe informacje o wydajności poszczególnych farb.

Typ farby    Wydajność  (m²/litr)
Uniwersalna farba gruntowa (drewno)    7-8
Uniwersalna farba gruntowa(metal)    9-11
Uniwersalna farba gruntowa(gips)    5-9
Farba gruntowa aluminiowa    11-13
Farba gruntowo-podkładowa akrylowa    15-16
Farba gruntowa ługoodporna    9-11
Farba gruntująco-wypełniająca    10
Farba gruntowa stabilizująca    6-12
Farba gruntowa do metali    9-11
Farba podkładowa    15
Farba olejna (płynna)    17
Farba olejna tyksotropowa    12
Farba o wykończeniu jedwabistym (olejna, akrylowa)    12
Farba o wykończeniu półmatowym (olejna, akrylowa)    15
Emulsja matowa tyksotropowa    14
Farba emulsyjna    15
Farba aluminiowa    12-14

O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ
•    Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że masz wystarczającą ilość farby.
•    Najpierw zagruntuj sufit, następnie ściany, a na końcu powierzchnie drewniane i metalowe. Każdą kolejną warstwę nakładaj  w tej samej kolejności.
•    Wypróbuj farbę na małym skrawku ściany lub sufitu, zanim kupisz całą potrzebną ci ilość. Producenci często oferują takie małe próbki.
•    Używaj podkładu zalecanego  przez producenta dla wybranej przez siebie barwy warstwy kryjącej.
•    Przed rozpoczęciem malowania wypełnij wszystkie szczeliny i oczyść powierzchnię z pyłu.

OBLICZANIE PRZYBLIŻONEGO CZASU PRACY
Remont domu na pewno zabierze ci więcej czasu niż to sobie zaplanowałeś. Musisz jednak wciąż pamiętać, że zarówno twoje doświadczenie i umiejętności, jak i pieczołowitość wykonania, szybkość wykonywania czynności oraz ilość godzin przepracowanych każdego dnia (wliczając w to przerwy na posiłki) będą w ostatecznym rachunku rzutować na łączny czas trwania remontu. Postaraj się jednorazowo poświęcać nieprzerwanej pracy trzy, cztery godziny i – o ile to możliwe – unikaj zmiany światła dziennego na elektryczne. Pamiętaj, że dodatkowe warstwy farby zabiorą ci odpowiednio więcej czasu, wygospodaruj też trochę czasu na czyszczenie pędzli i narzędzi pod koniec każdego malowania. Sumując ilość godzin potrzebnych na wymalowanie danego pomieszczenia dolicz do nich czas schnięcia farby między nałożeniem jednej warstwy a drugiej. Z grubsza rzecz biorąc, emulsja schnie około czterech godzin, farby olejne powinny schnąć przez całą noc.  Musisz także wziąć pod uwagę czas przywiezienia farby ze sklepu i zgromadzenia sprzętu. Często zajmuje to nawet pół dnia, zwłaszcza gdy trzeba się wybrać do odległej hurtowni. Samo robienie zakupów bywa również czasochłonne. Musisz to uwzględnić planując nie tylko malowanie, ale i tapetowanie, układanie glazury, zawieszanie półek czy układanie podłóg.