Wybór deseniu, koloru i wzoru tapety

Wybór deseniu


Jeśli jesteś debiutantem, lepiej zrezygnować ze skomplikowanych deseniów, zwłaszcza w pomieszczeniach pełnych alków i występów ściennych. Proste, regularnie powtarzające się wzory są równie problematyczne, jako że wszelkie niedociągnięcia będą od razu widoczne (np. geometryczne wzory powtarzające się w poziomie oraz wzory powtarzające się po skosie). Natomiast deseń o nierównomiernie rozmieszczonych elementach nie wymaga dokładnego dopasowywania.

Kolor i wzór
Wzór i ulubiony kolor wpływają na ogólny nastrój pokoju. I tak, np. motywy kwiatowe mają działanie uspokajające, zaś motywy geometryczne – pobudzające. Deseń można także wykorzystać przy tworzeniu iluzji: pionowe linie pomogą nam „podnieść” sufit, linie poziome „wydłużają” pomieszczenie, trójwymiarowe figury geometryczne stwarzają wrażenie głębi, drobne wzory dają uczucie większej przestrzeni, duże motywy sprawiają, że powierzchnia wydaje się mniejsza.

Dzięki odpowiedniemu deseniowi można wyeksponować pożądany obiekt lub zatuszować niedociągnięcia i braki. W celu osiągnięcia optymalnego efektu unikaj zbytniego natłoku wzorów w jednym pomieszczeniu, nie łącz ze sobą wzorów kwiatowych z geometrycznymi, jak również staraj się zawsze zrównoważyć wzór gładką płaszczyzną tła, podłogi czy mebli.

Motywy kwiatowe
Świeże, wiosenne kolory stwarzają wrażenie ciepła i nadają charakter owemu ponuremu pokojowi o prostych liniach. Duże gałązki dają wrażenie otwartości i podnoszą sufit, zwłaszcza gdy tworzą razem pionowe pasy. Jeśli przeniesiemy wzór na rolety lub na meble, wrażenie ciepła i otwartości jeszcze bardziej się potęguje. W małym pokoju o nieregularnych kształtach – np. na poddaszu – lepiej wyglądałyby małe, nieregularnie rozmieszczone kwiatuszki, jako że regularne linie podkreśliłyby krzywiznę ścian czy sufitu.

Drukowany kolaż
Jadłospisy, etykietki od wina, strony z gazet czy czasopism mogą stworzyć razem niezwykłą tapetę. Kolaż najlepiej prezentuje się na malej przestrzeni eksponując fragment łazienki czy sypialni dziecka.

Wzory geometryczne
Wzory te niemal zawsze nadają pomieszczeniu charakter schludności i nowoczesności – nadają się więc doskonale do łazienki. Ideałem byłoby, gdyby linie tapet były dopełnieniem innych linii poziomych i pionowych w pomieszczeniu.
Pokój musi mieć równe kąty, ponieważ linie podkreślają wszystkie nieregularności. Mały motyw’ wpleciony w geometryczny wzór zmiękczy ostrość rysunku, zaś jeden czy dwa kolory z tapety powinny się postarzać w innej części pokoju. Proste, pomalowane na intensywne kolory sprzęty zostaną tu wyeksponowane w całej swojej krasie.

Motywy i schematy kolorystyczne
Wzór tapety w przedstawionej powyżej oranżerii został dobrany w celu podkreślenia funkcji tego pomieszczenia. Wrażenie harmonii spotęgowane zostało przez rozmieszczenie akcentów utrzymanych w dominującej barwie tapety w całym pokoju przez skontrastowanie ich z białym tłem.