Ustawianie rusztowania – tapetowanie

Przed przystąpieniem do tapetowania sufitu czy klatki schodowej ustaw bezpieczne rusztowanie. W większości domów wystarczy zaimprowizowana konstrukcja z drabin i desek. Dokładne jej ustawienie uzależnione jest od wielkości schodów, niemniej przedstawione poniżej rozwiązanie można zaadaptować do większości rodzajów schodów. Jeśli klatka schodowa jest wyjątkowo wysoka, być może zajdzie konieczność wypożyczenia małego rusztowania budowlanego. Korzystając ze składanej drabinki zawsze upewnij się, że jest całkowicie rozłożona, a półeczka/poprzeczka wepchnięta maksymalnie głęboko w dół. Przed wejściem na drabinę wyjmij z kieszeni noże i nożyczki.

Schody i klatki schodowe
Ustaw składaną drabinkę na antresoli, a o przeciwległą ścianę oprzyj zwykłą drabinę zaklinowawszy jej dolną część między stopniem a wspornikiem. Następnie połącz drabiny deskami. Przy niższych poziomach ustaw rozkładaną drabinkę w hallu i zbuduj rusztowanie opierając deskę o szczebel drabiny i o jeden ze stopni schodów.

Jeśli długość rusztowania ma przekraczać 1,5 m, użyj do jego konstrukcji dwóch desek zbitych gwoździami lub połączonych mocną taśmą.

Sufity i ściany
Ustaw rusztowanie wzdłuż ściany, którą chcesz tapetować. Do jego konstrukcji użyj dwóch rozkładanych drabinek, stojaków lub ciężkich skrzyń oraz deski lub kilku płyt, które zajmą całą szerokość ściany. Tak skonstruowanej platformy nie będziesz musiał przesuwać aż do rozpoczęcia pracy na innej ścianie. Upewnij się, że dosięgniesz z niej każdego miejsca, jako że zbytnie wychylanie ciała na boki może być niebezpieczne.

Dopilnuj, aby drabinki były w pełni rozsunięte, by uniknąć przesuwania się czy zawalenia konstrukcji.