Chemiczne i Termiczne usuwanie farby

Chemiczne usuwanie farby

Może się to okazać drogim przedsięwzięciem, jeśli do oczyszczenia mamy dużą powierzchnię.

Sekret tkwi w cierpliwym oczekiwaniu, aż preparat zadziała – w innym wypadku trzeba będzie nanieść kilka warstw, by dostać się do gołego drewna czy metalu.

Chemiczne preparaty usuwające starą farbę opart e są zwykle na rozpuszczalnikach, chociaż zaczynają się pojawiać także przyjazne dla środowiska substancje. Jeśli używamy preparatu rozpuszczalnikowego, należy koniecznie osłonić skórę i oczy (niektóre z nich mogą wywołać drobne oparzenia lub podrażnienia). Nie wolno wdychać oparów, wskazana więc będzie maseczka ochronna.

Preparaty do chemicznego usuwania farby zwykle sprzedawane są w postaci płynnej lub żelowej.

Nanosi się je pędzlem i zeskrobuje, gdy farba zaczyna tworzyć pęcherzyki i odchodzić. Używając chemicznych środków, zawsze należy się stosować do zaleceń podanych na ich opakowaniach.

Zamiast samemu usuwać farbę z elementów, które można zdemontować i przenieść (drzwi, nieoszklone ramy, stalowe kraty), lepiej zawieźć je do zakładu, który się tym zajmuje. Istnieje jednak ryzyko, że podczas piaskowania lub chemicznego zabiegu usuwania farby elementy mogą ulec uszkodzeniu (odbarwienia drewna, mogą się także rozkleić połączenia w stolarce).

Termiczne usuwanie farby

Większość farb szybko mięknie, gdy zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury emitowanej z opalarki – marszczą się i tworzą pęcherzyki powietrza, więc można je dość łatwo usunąć. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z podgrzewaniem, ponieważ farba może się zapalić. Nie należy osłaniać podłogi gazetami – odpadające gorące fragmenty farby mogą spowodować pożar. Na wszelki wypadek dobrze jest mieć pod ręką wiaderko wody.

Należy również założyć rękawice ochronne.

Opalarka To narzędzie przypomina potężną suszarkę do włosów. Emituje strumień powietrza dostatecznie gorący, by przypalić drewno czy roztrzaskać szybę, jeśli nie używamy go ostrożnie. Zwykle opalarkę kupuje się z różnymi dyszami, by móc dostosować strumień powietrza do potrzeb.

Termiczne usuwanie farby

1 Przytrzymujemy jedną ręką opalarkę około 15-20 cm od pomalowanej powierzchni, a drugą ręką skrobaczkę i przesuwamy narzędzia jednocześnie. Do oczyszczania wypukłości używamy trójkątnego skrobaka. Staramy się nie przypalić powierzchni drewna ani jej nie naruszyć, gdyż będzie to widać spod nowej farby. Jeśli usuwamy farbę z ram okiennych, trzymamy opalarkę z dala od szyb, by uniknąć pęknięcia szkła.

2 Po usunięciu farby przecieramy drewno średnioziarnistym papierem ściernym wzdłuż słojów, zwracając uwagę na wypukłości.

Usuwanie farby z grzejników

Jeśli mamy w domu grzejniki, które wymagają odnowienia, dobrze będzie usunąć z nich starą farbę przed ponownym malowaniem. Zbyt wiele warstw farby może spowodować, że grzejniki stracą swoją wydajność grzewczą. Aby pozbyć się starej farby, najlepiej jest użyć ściernicy szczotkowej do wiertarki.

Usuwanie farby wokół klamek

Przed usuwaniem farby z drzwi dobrze jest zdjąć klamki i okucia. Jeśli jednak z jakichś powodów nie da się ich zdemontować, należy użyć kawałka cienkiej sklejki, by osłonić je przed ciepłem opalarki. Jeśli drewno czyścimy chemicznie, prawdopodobnie nie uszkodzimy metalu, warto jednak wypróbować działanie preparatu na niewidocznym kawałku – na przykład na spodniej części klamki.