Ile farby potrzebujemy – podstawy malowania
Przed rozpoczęciem remontu należy obliczyć, ile trzeba kupić farby.
Zależy to od wielkości powierzchni do pomalowania oraz od liczby warstw, które musimy położyć. Decyduje o tym rodzaj powierzchni, jej porowatość, a także ewentualny kolor, który chcemy pokryć.
Kupowanie farby
Farby przeznaczone do domowych remontów sprzedawane są na ogól w opakowaniach 500 ml, 1 l,2,5 l,5 l i 10 l . Zawsze należy kupować wystarczającą ilość farby i sprawdzić numer serii na opakowaniu, by upewnić się, że wszystkie opakowania pochodzą z jednego mieszania.
Jest to ważne, ponieważ kolor może być nieco inny w różnych seriach.
Obliczanie ilości
Aby pokryć całą powierzchnię gładką, równą warstwą, należy kierować się wskazówkami na puszce. Ogólnie można przyjąć, że jeden litr farby pokrywa następującą powierzchnię:
Zwykły grunt 10-12 m,
Farba podkładowa 15 m,
Emalia błyszcząca 15 m,
Farba emulsyjna 10-14 m,
Farba emulsyjna silnie kryjąca 8 m,
Ile farby?
Aby ocenić powierzchnię ścian do pomalowania, należy zmierzyć obwód pokoju (albo dodać długość dłuższej ściany do krótszej i pomnożyć przez dwa, jeśli pokój jest prostokątem bez nisz) i wymiar pomnożyć przez wysokość ścian. Mnożąc długość dłuższej i krótszej ściany, otrzymamy zaś powierzchnię sufitu. Po dodaniu powierzchni ścian do powierzchni sufitu dowiemy się, ile metrów kwadratowych ma pomieszczenie.
Aby obliczyć ilość farby potrzebną do pomalowania okien, mnożymy długość całej ramy przez jej wysokość i traktujemy je jak płaską powierzchnię.
Dla okien balkonowych wykonujemy to samo obliczenie, ale wynik dzielimy przez dwa. Dla okien metalowych – odejmujemy 25 procent. Gdy mamy do czynienia z drzwiami gładkimi, mnożymy ich wysokość przez szerokość i dodajemy 10 procent na krawędzie. Dla drzwi płycinowych dodajemy 26 procent. Kiedy znamy już powierzchnię drzwi, możemy obliczyć, ile farby kupić, dzieląc wynik przez wydajność farby podaną na opakowaniu.
Ile warstw farby?
Liczba nanoszonych warstw farby zależy od koloru podłoża (jeśli jakiś był), typu powierzchni (jej porowatości i stanu) i jakości farby, której używamy. Będziemy potrzebować więcej farby, jeśli ciemną powierzchnię chcemy pomalować na jasno. Fakturowane bądź porowate powierzchnie, jak na przykład świeżo otynkowane ściany, wymagają użycia większej ilości farby, należy więc podwoić wartość zużycia sugerowaną na etykiecie lub znacznie rozrzedzić pierwszą warstwę. Lepiej jest nałożyć dwie lub trzy cienkie warstwy farby niż jedną grubą, która może spowodować powstanie wybrzuszeń i zacieków.
Jeśli mimo tych wyliczeń zabraknie nam farby, starajmy się domalować powierzchnię do narożnika lub innego tego typu miejsca tak, by zakończona była jedna cała powierzchnia. Nie należy kontynuować malowania od środka ściany lub sufitu, ponieważ może pozostać widoczny ślad między wcześniej i później malowaną powierzchnią.