Tapety o wypukłym wzorze cz.3

Tapeta japońska
Jest to podklejona papierem tkanina pochodzenia orientalnego, w której wątek stanowią źdźbła traw, a osnowę bawełniana nić. Klej nanosi się na nią jak na tradycyjną tapetę, przykrywszy uprzednio stół papierem dla zabezpieczenia prawej strony przed zabrudzeniem.
Nie zaginaj materiału, gdyż śladu pęknięcia nie da się już usunąć. Nakładaj na ścianę pasmami i wyradzaj czystym wałkiem. Za pomocą tektury zagnij nadmiar u góry i u dołu. Dopiero po wyschnięciu kleju możesz przystąpić do wyrównywania krawędzi, tnąc ostrym nożem przy linijce ze stalową krawędzią.
Bardzo ciężko, podobnie jak z płótna jutowego, usuwa się z tapety japońskiej plamy, toteż nie należy
wykorzystywać jej do wyklejania ścian takich pomieszczeń, jak np. kuchnia.

Folia

Jest to metalizowana powłoka plastykowa na papierowym podłożu, zapewniająca efekty odblaskowe. Jest to doskonała okładzina łazienkowa, pod warunkiem, że ściany będą idealnie gładkie, jako że folia podkreśla wszelkie nierówności. W handlu dostępne są dwa typy folii: zwyczajna i samoprzylepna. Folię zwyczajną smaruje się klejem za pomocą walka z gąbki, folię samoprzylepną zanurza się w wodzie. Przykładaj ją do ściany posuwając się z góry na dół i wygładzaj czystą gąbką. Uważaj, by na krawędziach wzór pokrywał się ze sobą. Przytnij górne i dolne krawędzie, wyrównaj złącza i dociśnij brzegi wałkiem tapeciarskim.