Malowanie gładkich powierzchni.
Kiedy zabieramy się do malowania dużej powierzchni, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę oświetlenie. Należy unikać rozpoczynania pracy przy świetle dziennym i kończenia jej przy sztucznym oświetleniu, jako że łatwo jest wtedy o pomyłkę i dwukrotne zamalowanie tej samej powierzchni. Sufit i każda ze ścian powinny zostać zamalowane podczas jednego podejścia; przerwanie roboty w połowie i udanie się na spoczynek lub posiłek grozi powstaniem wyraźnego śladu po wyschniętej farbie.
Przed rozpoczęciem malowania emulsją zamknij okna, by nie przyspieszać niepotrzebnie wysychania farby i mieć dość czasu na połączenie ze sobą zamalowanych odcinków. Dopiero po skończonym malowaniu możesz przyspieszyć proces schnięcia otwierając okna. Malując ściany staraj się sięgnąć jak najbliżej sufitu, co znacznie ułatwi prace wykończeniowe. Surowe ściany należy zagruntować rozwodnionym roztworem emulsji, ściany już pomalowane nie wymagają gruntowania. Jeśli zauważysz, że nowa warstwa nie jest wystarczająco kryjąca, nie próbuj zagęszczać farby, lecz po wyschnięciu zamaluj całą powierzchnię jeszcze raz. Czasami uzyskanie zadowalającego efektu wymaga położenia dwóch czy trzech warstw emulsji.
Podczas malowania miej zawsze w pogotowiu mokrą szmatkę do usuwania kurzu czy zacieków. Malowanie pokoju rozpoczynamy od góry, by poruszone drobinki pyłu nie osiadały na mokrej farbie i aby można było później zamalować ewentualne zacieki. Jeśli używasz wałka, wypełnij nie zamalowane miejsca pędzelkiem.
Malowanie sufitów
Staraj się tak rozplanować robotę, by pomalować sufit od razu w całości, w przeciwnym razie pojawią się widoczne ślady po wyschniętej farbie. Zacznij malować od rogu położonego przy ścianie okiennej i przesuwaj się w kierunku od źródła światła. Nakładaj farbę pasami o szerokości 60 cm i uważaj, by farba w miejscu ich łączenia była wilgotna.
Malowanie ścian
Zacznij od górnego rogu ściany najbliższej okna. Nakładaj farbę szerokimi poziomymi pasami aż do listwy podłogowej. Do zamalowania powierzchni wokół okien i framug użyj cieńszego pędzelka.
Malowanie listew
Malowanie listew bywa niezwykle uciążliwe i czasochłonne, możesz jednak ułatwić sobie zadanie w niżej opisany sposób.
Użyj pędzelka o szerokości 5 cm i kawałka brystolu. Oprzyj brystol o górną krawędź listwy lub wepchnij go między nią a ścianę. Dzięki temu zamażesz farbą ścian.
W narożnikach użyj lekko nasączonego farbą wąskiego pędzla usuwając natychmiast jej ewentualny nadmiar. Zabezpiecz też podłogę wsuwając pod listwę kawałek kartonu.