Nie zawsze zachodzi konieczność zdzierania dawniejszych warstw farby. Solidna i gładka powłoka farby olejnej stanowi idealny podkład dla nowej farby. Stara warstwa mleka wapiennego lub farby klejowej często daje się po prostu zmyć, jeśli jednak farba łuszczy się i łatwo odstaje od ściany, lepiej ją zedrzeć. Przeprowadź próbę z taśmą klejącą -jeśli odkleja się od ściany wraz z farbą, musisz zeskrobać farbę. Większość metod opisanych na następnych stronach można też z powodzeniem zastosować do usuwania lakierów.
Wybór metody
Zeskrobywanie na sucho jest bardzo trudne, toteż – jeśli farba nie daje się łatwo zdzierać – musisz ją rozmiękczyć metodą cieplną lub chemiczną. Usuwanie farby przez ogrzewanie jest najekonomiczniejszym sposobem oczyszczania dużych powierzchni, niemniej palnik gazowy może osmalić ścianę. Na trudno dostępnych powierzchniach najlepiej zastosować środki chemiczne, szczególnie polecane dla farb emulsyjnych, celulozowych i większości farb olejnych. Zawsze musisz się zapoznać z informacją załączoną przez producenta.
Używanie palnika gazowego
1 Przytrzymuj palnik u odległości około 15-20 cm od powierzchni i przesuwaj od góry do dołu aż do rozpuszczenia się farby. Nie używaj palnika do usuwania farb ołowiowych, ze względu na toksyczność wyzwalanych w ten sposób gazów.
2 Za pomocą ostrej skrobaczki zedrzyj farbę na metalową tackę. Przesuwaj płomieniem po pozostałej na powierzchni farbie do momentu jej osunięcia się, uważając przy tym, by nie spalić drewna. Do oczyszczenia listew użyj skrobaczki.
Używanie zmywaczy chemicznych
1 Nanieś grubą warstwę płynu przy użyciu starego pędzla.
2 Po pewnym czasie (podanym na opakowaniu) zeskrob rozmiękczoną farbę.
3 Usuń pozostałości farby używając wiórów metalowych i benzyny lakowej.
Używanie pasty chemicznej
1 Nanieś grubą warstwę pasty za pomocą szpachli, nakryj folią, po czym pozwól jej się przegryźć przez warstwy farby. Zazwyczaj trwa to kilka godzin.
2 Po kilku godzinach usuń starą warstwę farby, odsłaniając czystą powierzchnię. Pamiętaj o rękawicach ochronnych.
Pistolet na gorące powietrze.
Urządzenie to działa podobnie jak suszarka do włosów, wypuszczając silny strumień rozgrzanego powietrza, które powoduje topienie się farby. Skieruj wylot urządzenia na pomalowaną powierzchnię, po paru sekundach zedrzyj zmiękczoną farbę skrobaczką. Do zdzierania farby za ram okiennych i innych trudno dostępnych powierzchni służą specjalne nasadki wylotowe. Pistolet jest niezwykle efektywny, choć uciążliwy ze względu na hałas i ciężar.
RADY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
Stosując środki chemiczne:
• Zawsze zakładaj okulary ochronne, rękawice i zabezpieczającą odzież by uniknąć poparzeń. Powstrzymaj się od palenia.
• Zabezpiecz znajdujące się w pobliżu meble.
Stosując metodę termiczną:
• Zawsze miej w pogotowiu kubły z wodą, na wypadek zaprószenia ognia.
• Nigdy nie podkładaj palców pod strumień gorącego powietrza.
• Płonące kawałki farby powinny spadać na metalową tackę, nigdy na gazety.