O jakości remontu decyduje przede wszystkim jakość poprzedzających go planów i przygotowań. Zanim przystąpisz do rozplanowania czasu, kosztów i oszacowania ilości potrzebnych ci materiałów, musisz określić zakres wstępnych przygotowań i napraw. Oczywiście ich skala uzależniona jest od wieku i stanu domu bądź mieszkania.
W domach nowszych, niż pochodzące z lat pięćdziesiątych, nie należy się spodziewać solidnego zabezpieczenia konstrukcji drewnianych, tak więc po zainstalowaniu centralnego ogrzewania często dochodzi do pękania, kurczenia się i wypaczania drewna, w wyniku czego powstają szczeliny, które trzeba będzie zalepić. Dobrą stroną nowoczesnego budownictwa jest stosowanie tanich w utrzymaniu instalacji, jak np. plastykowe rury i rynny czy aluminiowe ramy okienne nie wymagające malowania.
Właściciele starszych domów napotykają na problemy innego rodzaju. Solidne zazwyczaj ściany sprzyjają zawilgoceniu, z którym należy się uporać przed przystąpieniem do odnawiania. Gipsowe wypełnienia ścian i sufitów wykruszają się z czasem i wymagają odtworzenia przed położeniem tapety czy zamalowaniem. Drewniane części konstrukcyjne czy dekoracyjne pokrywa najczęściej kilkanaście warstw farby. Jeśli farba się łuszczy, będziesz musiał zeskrobać wszystkie jej warstwy. Czasem prace przygotowawcze pochłaniają więcej czasu niż sam remont.
Szacowanie zużycia materiału
Obliczanie ilości farby potrzebnej do pomalowania danego pomieszczenia musisz rozpocząć od obliczenia wszystkich przeznaczonych do zamalowania powierzchni, mnożąc ich długość/wysokość przez szerokość i sumując wszystkie wyniki.
Przy mierzeniu powierzchni ścian uwzględnij także drzwi i okna, chyba że zajmują one znaczną część danej całości. Dzięki temu będziesz miał mały zapas farby na wypadek nieoczekiwanie dużej chłonności ścian. Ściana mająca 1,8 m wysokości i 3,5 m szerokości, to 6,4 m2. Chcąc ją pomalować emulsją o wydajności 15 m2 na 1 litr , musimy podzielić powierzchnię (6,4 m2) przez wydajność z litra (15 m2); otrzymamy wówczas ilość litrów potrzebnych na jedną warstwę farby – 0,42. Trudno obliczyć ilość farby potrzebnej na pomalowanie okien, przyjmuje się zatem, że na małe okno potrzeba 2 m2, na średnie 4 m2, a na duże 5 m2. Dodaj też kilka metrów na alkowy i kominki.
Sufity
Pomnóż przez siebie długości przeciwległych ścian, uwzględniając wszystkie alkowy.
Ściany
Zmierz wysokość i szerokość każdej ze ścian, nie odejmując powierzchni zajmowanej przez okna i drzwi.
Dodaj wszystkie otrzymane wyniki.
Drzwi, okna i listwy
Przeciętnej wielkości okno zajmuje około 4 m2.
Drzwi – od 2 do 4 m2 (z każdej strony), wliczając ramę i ozdobne listwy. Przemnóż długość listwy przypodłogowej przez jej wysokość.