Użycie lazury
Efekty malarskie najłatwiej jest uzyskać za pomocą lazury, która schnie wolniej niż zwykła farba, więc nadaje się do dłuższej obróbki. Cecha taka pozwala też na wytarcie nieudanej warstwy i rozpoczęcie pracy od nowa. Można kupić lazurę gotową do użycia lub farbę do efektów specjalnych, dostępną w wielu kolorach i odmianach – zarówno perłowych, jak i półprzejrzystych. Można też stworzyć swoją własną lazurę, mieszając farbę emulsyjną z błyszczącą emalią wodorozcieńczalną lub pigment z akrylową lub olejną lazurą bezbarwną, zgodnie z instrukcjami producenta.
Sztuka stosowania lazury tkwi w malowaniu małymi fragmentami i niedopuszczaniu do zaschnięcia brzegu pomalowanej już ściany, aby nie powstały widoczne granice między poszczególnymi częściami. Najlepiej jest pracować z kimś – jedna osoba nakłada lazurę, a druga błyskawicznie pracuje nad efektem specjalnym.
Kiedy skończymy nakładanie, a powierzchnia dobrze wyschnie, kładziemy warstwę przezroczystego, matowego lakiem poliuretanowego tub akrylowego, wodorozcieńczalnego, aby zabezpieczyć tak obrobioną powierzchnię przed brudzeniem i uodpornić ją na szorowanie.
1 Kolorową ścianę malujemy lazurą, wykonując pociągnięcia pędzlem w zmiennym kierunku.
2 Po nałożeniu pierwszej warstwy lazury wyznaczamy poziomnicą pion (według niego będziemy wykonywać pionowe pociągnięcia pędzla).
3 Czystym pędzlem (około 75 mm szerokości) przeciągamy pionowo po wilgotnej lazurze, tak by powstawały pionowe pociągnięcia