Zamierzasz odświeżyć swój pokój, mieszkanie, chcesz wziąć się za malowanie, ale nie wiesz od czego i jak zacząć.
W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka praktycznych porad dzięki, którym malowanie stanie się łatwe i przyjemne, a Tobie pozwoli osiągnąć wymarzony efekt. Zaczynamy:
Malowanie sufitów należy rozpocząć od narożnika przy oknie, jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna zaczynamy w pobliżu innego źródła światła przykładowo mogą to być drzwi wejściowe.
Wąski pasek, krawędź pomiędzy sufitem a ściana malujemy małym pędzlem, a następnie powstałe smugi wygładzamy małym wałkiem o szerokości do 10 cm. Całą powierzchnię sufitu zamalowujemy szerokim wałkiem. Użycie wałka malarskiego pozwala zaoszczędzić wiele czasu i równomiernie pokryć podłoże farbą. Do dużych i gładkich powierzchni wybieramy wałek o szerokości od 15 do 20 cm i długości włókna nie mniejszego niż 1 cm. Im bardziej chropowate jest podłoże tym dłuższe powinno być runo wałka aby dokładnie przykryć wszystkie zagłębienia. Nanosimy farbę równoległymi pasami od najlepiej oświetlonej części sufitu do najciemniejszej. Każdy następny pas farby nakładamy tuż obok poprzedniego dzięki temu unikniemy powstawaniu nie estetycznych smug dodatkowo uwydatnianych przez oświetlenie. Każdą kolejną warstwę farby nanosimy po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.
W podobny sposób zaczynamy malować ściny. Rozpoczynamy od malowania pędzlem narożników, wszystkich krawędzi trudno dostępnych dla wałka(pasy przy suficie,podłodze, kontaktach, włącznikach światła itd.)następnie przy pomocy wałka o szerokości 10 cm wyrównujemy powstałe smugi. Przed malowaniem ścian wałkiem należy lekko go zwilżyć i odcisnąć nadmiar wody. Następnie mieszamy farbę w opakowaniu wlewamy ją do kuwety i nabieramy na wałek.
Nakładanie farby na dużych powierzchniach, rozpoczynamy od ścian z oknem lub z innym źródłem światła. Malujemy naprzemiennie nachodzące na siebie pasy w kształcie litery V.
Następnie delikatnie opierając wałek o ścianę bez dociskania przesuwamy go pionowo po pomalowanej powierzchni z góry na dół. Ujednolicamy w ten sposób wciąż mokrą powłokę farby by po wyschnięciu była gładka i jednolita. Pozostawiamy ścianę do wyschnięcia na 4 godziny. W identyczny sposób nakładamy kolejną warstwę farby, gdy lekko przeschnie delikatnie usuwamy taśmę ochronną.
Pamiętaj uzyskanie doskonałej jakości trwałych o jednolitej barwie powłok malarskich, zależy nie tylko od techniki malowania ale również od właściwego przygotowania malowanych powierzchni, oraz doboru odpowiednich narzędzi.
Poniżej film instruktażowy pokazujący jak malować ściany i sufit
Bardzo dobry artykuł, miałam się barć za malowanie pokoju i wcześniej chciałam sobie poczytać o metodach i sposobach malowania. Mimo wszystko lepszy do zobrazowania byłby film. Pozdrawiam
Specjalnie dla Pani Ani dorzucamy film instruktażowy pokazujący to co opisaliśmy.
hmm – a po co zabezpieczać taśmą ściany przed malowaniem sufitu jeśli ściany będą potem też malowane?
Szkoda, że nie pokazano efektu końcowego po 1 i 2 malowaniu DOKŁADNIE, przy takim tempie i sposobie malowania. Ale nie dziwię się, nie było się czym pochwalić, prawda?
To jest nakładanie farby na 'v’ a nie malowanie 🙂