Stemplowanie
Choć nanoszenie wzoru na tkaniny, tapety czy ściany jest dawną sztuką, wciąż można kupić niedrogie drewniane pieczątki na giełdach staroci. Wiele sklepów dla osób zajmujących się rękodziełem sprzedaje nowoczesne gumowe pieczątki i tusze.
Istnieje też duży wybór stempli przeznaczonych do nakładania farby emulsyjnej bezpośrednio na ściany czy sufity. Są one wycięte ze zwartej pianki i wygodne w użyciu. Dzięki małym stemplom można szybko stworzyć niezobowiązujący, luźny wzór, a większe wykorzystać do zrobienia bardziej widocznej dekoracji, na przykład nad drzwiami w korytarzu. Tutaj także możemy potrzebować poziomnicy lub pionu murarskiego oraz miękkiego ołówka, by zaznaczyć właściwą pozycję stempla.
Jak osiągnąć efekt
1 Nakładamy nieco farby na talerz i pokrywamy nią stempel, delikatnie wciskając go w farbę. Jeśli nie udało nam się równomiernie pokryć stempla farbą, możemy sobie pomóc małym wałkiem.
2 Przyciskamy mocno stempel do dekorowanej powierzchni. Szybko go usuwamy, starąjąc się nie przesuwać, by motyw się nie rozmazał.
Jeśli malujemy więcej niż jednym kolorem, należy sprawdzić, czy pierwsza warstwa wyschła, zanim naniesiemy kolejną. Jeżeli używamy więcej niż jednego szablonu, dobrze jest naciąć je w tym samym miejscu – taki znaczek pomoże nam zsynchronizować ich wzajemną pozycję i uniknąć zaburzenia wzoru.
Jak osiągnąć efekt
1 Ołówkiem i linijką zaznaczamy położenie środka każdego motywu. Przykładamy szablon tak, by środek pokrywał się z ołówkowym znaczkiem, i mocujemy go taśmą malarską po obu stronach. Pędzlem do malowania szablonów nanosimy niewielką ilość farby na szablon kropkującym ruchem.
2 Gdy pierwszy kolor wyschnie, ponownie przyklejamy szablon w tym samym miąjscu i nanosimy drugi kolor tak jak poprzednio.