Sposób nanoszenia farby zależy głównie od nas. Potrzebne nam będą pędzle w różnych rozmiarach oraz wałki i packi do farby. W zestawie powinno się znaleźć również kilka specjalistycznych narzędzi.
Pędzle
Aby uzyskać zadowalające efekty, wybieramy dobrej jakości pędzle z naturalnego włosia lub sztucznych włókien – wystarczy kierować się ceną; droższe pędzle dają lepsze efekty. Tańsze pędzle doskonale nadają się do prac zewnętrznych, na przykład do impregnowania drewnianych płotów lub altanek.
Pędzle najlepszej jakości, odpowiednio traktowane (zob. ramka na sąsiedniej stronie), im częściej są używane, tym są lepsze. Luźne wioski odpadają, a końcówki się zaokrąglają. Nowy pędzel wykorzystujemy najpierw do gruntowania i nanoszenia podkładu, a potem – w miarę jak się starzeje – przeznaczamy go do malowania dekoracyjnego.
Do malowania krawędzi i okien najprzydatniejsze są pędzle o rozmiarach 12 mm, 18 mm i 25 mm.
Do malowania ścian i sufitów nadają się pędzle szerokości 10 cm, 12,5 cm, 15 cm i 20 cm Pędzle kaloryferowe maja długą rączkę, która pozwala malować wszystkie zakamarki za grzejnikami.
Wałki
Pozwalają łatwo i szybko nanosić farbę na duże, płaskie powierzchnie bez zostawiania smug. Dostępne są w wielu rozmiarach i odmianach. Szczególnie poleca się je do nanoszenia farb wodorozcieńczalnych (emulsyjnych). Farby niekapiące można nabierać wałkiem bezpośrednio z puszki, ale do farb tradycyjnych należy użyć kuwety. Do malowania sufitów i ścian pomocny będzie wysięgnik teleskopowy. Istnieją różne rodzaje wałków:
Piankowe – Łatwe do czyszczenia, ale nie dają gładkiego wykończenia i rwą się na szorstkich powierzchniach.
Wałki twarde – Dają gładkie wykończenie. Nie nadają się do powierzchni strukturalnych.
Z owczej wełny – Drogie, ale wytrzymałe; nadają się do szorstkich powierzchni.
Sznurkowe – Ich długie, luźne włosie nadaje się do strukturalnych powierzchni i nakładania farb strukturalnych.
Wałki kaloryferowe – Małe wałki, z puszystym włosiem i długą rączką; umożliwiają malowanie za kaloryferami i w innych trudno dostępnych miejscach.
Wałki fakturowane – Specjalne wałki do farb strukturalnych, dające efekt przecierki lub inny.