Najpierw planowanie

Planowanie to ważny element, dekoracji i wyposażenia wnętrz. Będzie ono znacznie łatwiejsze, jeśli przed przystąpieniem do wprowadzania dużych zmian pomieszkamy przez jakiś czas w domu lub mieszkaniu. Pozwoli to nam lepiej się zorientować, co należy w nim zmienić. Zaplanujmy przestrzeń 1 ustawienie mebli w taki sposób, żeby pomieszczenia dobrze spełniały przypisane im funkcje, a mieszkańcy mogli się swobodnie poruszać. Sprawdźmy, gdzie potrzebne są wytrzymałe i łatwo zmywalne powierzchnie, gdzie można wykorzystać delikatniejsze materiały, a gdzie przydałyby się materiały o grubej, dźwiękochłonnej fakturze. Warto poobserwować, jak zależnie od pory dnia i roku zmienia się nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń, żeby zorientować się, który pokój będzie wizualnie cieplejszy zimą, a chłodniejszy latem, gdzie zaś należałoby umieścić powierzchnie odbijające światło.

Prezentowana strona pomoże nam zastanowić się nad stylem i atmosferą, jaką chcielibyśmy stworzyć. Pamiętajmy przy tym, że w mniejszym mieszkaniu łatwiej zadbać o spójność i zastosować jeden styl.

Jeśli decydujemy się na duże zmiany – nowy wystrój, zmianę podłogi oraz inne tego typu prace – zawsze starannie wszystko planujmy. Pamiętajmy, żeby zaopatrzyć się w wystarczającą ilość materiałów (w tym w odpowiednie narzędzia, kleje i uszczelniacze, a także farby lub tkaniny), a przede wszystkim mieć wystarczająco dużo czasu. Najlepsze rezultaty uzyskamy, jeśli będziemy pracować przy dobrym świetle i w tempie dostosowanym do naszych możliwości.

Przede wszystkim jednak nie zapominajmy, że urządzanie mieszkania ma być przyjemnością. Przekonajmy się, jak wiele radości daje planowanie i dopracowywanie szczegółów, a także jak satysfakcjonujące jest korzystanie z urządzonego na nowo pokoju lub mieszkania. A więc do dzieła!