Malowanie drewna
Jeśli używamy emalii błyszczącej, najpierw pokrywamy surowe drewno gruntem do drewna. Gdy grunt wyschnie, przecieramy go lekko papierem ściernym, wycieramy z kurzu niepylącą szmatką i malujemy podkładem, by stworzyć właściwe podłoże dla farby wierzchniej (chyba że używamy farby nie wymagającej malowania podkładowego). Podkładu nie stosujemy do odnawiania już pomalowanej powierzchni.
Jeżeli chcemy zamalować inny kolor, zwłaszcza ciemniejszy, używamy farby o dużej sile krycia lub tak dużo warstw podkładu, jak to będzie konieczne.
Farbę nanosimy równoległymi, krótkimi pociągnięciami wzdłuż słojów drewna. Następnie, bez zamaczania pędzla, przeciągamy włosiem w poprzek słojów. Kończymy pracę lekkimi pociągnięciami wzdłuż słojów, by upewnić się, że powierzchnia pokryta jest równomiernie i gładko.
Malując drewno, zawsze pociągamy pędzlem wzdłuż słojów. Wybieramy pędzle wysokiej jakości, które nie będą zostawiały włosia na malowanej powierzchni. Nie nabieramy naraz za dużo farby.
Ochrona niemalowanych powierzchni
Oklejanie krawędzi szyb w oknach lub w drzwiach przed malowaniem oszczędzi nam później wiele pracy (nie trzeba będzie mozolnie skrobać zachlapanych szyb). Na szybę przy samych krawędziach wszystkich ramiaków (tam, gdzie styka się ona ze stolarką) naklejamy samoprzylepną taśmę malarską. Używając pędzla szerokości 5 cm i trzymając go jak ołówek, nakładamy farbę wzdłuż ramy. Taśmę maskującą odrywamy, gdy farba dokładnie wyschnie. Musimy usuwać ją powoli i z wyczuciem, aby wraz z nią nie odrywała się farba.
Postępowanie z farbami
Pozostałości farby wlewamy do zakręcanych słoików. Jeśli ograniczymy dopływ powietrza, farba dobrze się przechowa i może być wykorzystana później. Każdy słoik powinien mieć etykietę informującą o tym, jaka jest to farba i gdzie była użyta. Jeśli zostawimy resztkę farby w oryginalnym opakowaniu, szybko zaschnie.
Na powierzchni farby, która była przechowywana przez jakiś czas, może zebrać się brązowy płyn lub powstać kożuch. Jeśli zebrał się płyn, wystarczy wmieszać go w farbę. Jeśli zaś uformował się kożuch, należy odciąć go nożem i przed wyrzuceniem zeskrobać farbę zgromadzoną na jego spodzie do pojemnika. Przed ponownym użyciem należy przecedzić farbę przez sitko lub przez pończochę. (Mocujemy luźno pończochę do puszki gumką recepturką i wpuszczamy do środka Dzięki temu, gdy wkładamy pędzel do puszki, zanurzamy go w niezanieczyszczonej farbie). Jeśli puszka zardzewiała, przelewamy farbę do nowego pojemnika.