Farby do posadzek
Zapewniają ochronę podłogom z drewna, betonu i płytek, opierają się nawet intensywnemu używaniu i ścieraniu. Nakłada się je pędzlem lub wałkiem; mogą być wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Uważa się, że lepiej się sprawdzają na drewnianych podłogach niż kolorowe bejce – dają trwalszy efekt, skutecznie chroniąc stare deski i klepki, kryją też ich niejednorodną kolorystykę.
Przecieranie powierzchni
Przecieranie (matowienie) powierzchni podłoża robi się po to, aby zwiększyć przyczepność farby lub lakieru. Aby zmatowić powierzchnię, trzeba ją wyszorować, używając wełny stalowej lub papieru ściernego, a niekiedy po prostu umyć wodą z mydłem. Jaki rodzaj przetarcia jest potrzebny, dowiemy się z zaleceń producenta używanego produktu.
Farby specjalne
Istnieją farby specjalnego zastosowania. Na przykład emalie do rur kaloryferów, które da się nanosić na gorące podłoże i które nie pękają pod wpływem wysokiej temperatury.
Są też farby do urządzeń kuchennych, takich jak lodówki, do pokrywania melaminy i powierzchni akrylowych (szafki kuchenne) oraz do malowania glazury i terakoty. Zawsze należy ich używać zgodnie z zaleceniami producenta – być może będą wymagały zagruntowania i (lub) przetarcia powierzchni przed malowaniem.
Farby antykorozyjne są emaliami, które zabezpieczają metal przed rdzewieniem. Stosując je, nie ma potrzeby używania gruntu lub podkładu. Farby antykorozyjne dostępne są w wersji dającej gładką powierzchnię lub imitującą kuty metal.
Farby do efektów specjalnych
W sklepach dla plastyków i dla majsterkowiczów jest duży wybór farb i szkliw. Dzięki nim można osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne, na przykład stemplując ściany gąbką, używając szablonów czy wykonując przecierki. Do malowania zagruntowanego drewna, ścian i metalu można użyć specjalnych perłowych i metalizowanych farb.