Grunt – Farby emulsyjne

Grunt

Zmniejsza chłonność podłoża, a co za tym idzie, także zużycie farby. Istnieją specjalne grunty do surowego drewna, metalu i tynku, a także grunty uniwersalne do każdego rodzaju powierzchni. Inne typy gruntów to na przykład grunt do aluminium, stosowany na powierzchniach wymagających szczególnego zabezpieczenia, oraz grunt stabilizujący, którym pokrywa się powierzchnie łuszczące się lub osypujące, pomalowane starymi farbami, takimi jak farba klejowa czy wapienna (zob. strona obok).

Tam, gdzie jest to możliwe, dobrze jest stosować grunt, podkład i farbę powierzchniową tej samej firmy, ponieważ przygotowano je tak, aby dobrze współpracowały ze sobą.

Podkład

Pokrywa poprzedni kolor i tworzy bazę pod wierzchnią warstwę; w przypadku farb do metalu może też zabezpieczać przed rdzą. Niektóre farby powierzchniowe nie wymagają stosowania podkładu.

Farby emulsyjne

Używa się ich głównie na ściany i sufity, choć niektóre nowoczesne mogą być nakładane także na metal i drewno. Farby takie są wodorozcieńczalne – szybko schną, łatwo ich używać (i usunąć z pędzla); ponadto są prawie bezwonne. Mogą mieć konsystencję płynną, półpłynną lub gęstą (farby tiksotropowe). Te ostatnie znacznie mniej chlapią, więc poleca się je zwłaszcza do malowania sufitów. Zbyt gęstą farbę można rozrzedzić odrobiną wody.

Wśród współczesnych farb emulsyjnych można znaleźć zarówno metalizowane, jak i te, które dają efekt zbliżony do zamszu. Najszerszy jednak wybór jest wśród farb emulsyjnych matowych i półmatowych, zwanych także satynowymi.

Farby matowe mają ciekawy wygląd, czasem przypominający kredę, ale – niestety – widać na nich muśnięcia i ślady palców. Farby półmatowe mają lekki połysk, co uwydatnia wszelkie niedoskonałości i nierówności malowanej powierzchni, ale są zmywalne. Farby satynowe szczególnie warto stosować w kuchniach i łazienkach. Często zawierają środek grzybobójczy zapobiegający rozwojowi pleśni i lepiej opierają się wilgoci. Dostępne są również farby szczególnie nadające się do szorowania, polecane do pokoi dziecięcych.

Wśród tego wyboru istnieje także kilka odmian dających miękki, niemal kredowy efekt podobny do dawnych farb. Świetnie nadają się one do starych domów, są jednak trudne w czyszczeniu.