Malowanie kuchni i łazienek
Przed przystąpieniem do remontu tych pomieszczeń należy przede wszystkim uporać się z problemem gromadzenia się i skraplania pary wodnej.
Dobra wentylacja, np. zainstalowanie wyciągu, zmniejszy zawilgocenie pomieszczenia, zaś pokrycie ścian i sufitu warstwą emulsji (najlepiej z lekkim połyskiem) ułatwi późniejsze ich zmywanie. Można już kupić specjalne farby emulsyjne z domieszką substancji izolującej zapobiegającej skraplaniu, w różnych kolorach.
Nie radzimy malować ścian i sufitów farbą olejną, jako że wzmaga ona proces skraplania i uwydatnia wszelkie nierówności. Rury miedziane można zamalować farbą podkładową i pokryć farbą olejną, bez gruntowania. Zwykle farby olejne wytrzymują temperatury do 90°C, z tym, że białe i pastelowe w temperaturze około 70°C żółkną. Rury do ciepłej i zimnej wody można również pomalować farbą metaliczną odporną na korozję i gorąco.
Unikaj farb rozcieńczonych wodą, ponieważ najczęściej miękną one i pękają w wysokiej temperaturze. Nigdy nie maluj złączy czy nakrętek, by nie utrudniać ich ewentualnego rozkręcania. Jeśli chcesz zamalować istniejącą już warstwę farby, wystarczy ją przemyć i przetrzeć papierem ściernym dla zwiększenia przyczepności.