Przygotowanie sufitów
Przede wszystkim usuń wszystkie urządzenia oświetleniowe mogące przeszkadzać w pracy, po uprzednim odłączeniu dopływu prądu, a następnie zaizoluj wszystkie odsłonięte przewody. Oceń stan farby i tynku.
Jeśli jest dobry, umyj całość rozwodnionym szarym mydłem i spłucz wodą, uważając, by nie przedostała się ona do instalacji elektrycznej.
Jeśli zauważysz na suficie plamy nikotynowe, zagruntuj je farbą glinową. Farba emulsyjna nie zakryje śladów zacieków z nieszczelnych rur czy dachów, trzeba je będzie zamalować zaprawą olejną lub specjalną farbą kryjącą zacieki. Sufity kuchenne często pokrywa warstewka tłuszczu. Jeśli jej nie usuniesz, farba nie będzie się dobrze trzymać.
Podobnie rzecz się ma w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się piece: warstwa sadzy i pyłu musi być przed dalszym malowaniem usunięta, aby nie dopuścić do powstania przebarwień.
Wszelkie pęknięcia muszą być wypełnione szpachlówką. Tam, gdzie zostały resztki starej farby klejowej, zedrzyj łuszczące się kawałki, a pozostałą farbę zmyj lub pokryj farbą gruntująco-wypełniającą. Jeśli stwierdzisz duże ilości pyłu pociągnij sufit warstwą stabilizującej farby gruntowej.
Odklejającą się tapetę należy w całości usunąć z sufitu; jeśli trzyma się dobrze, można ją zostawić i zamalować. Po odklejeniu tapety trzeba zawsze pamiętać o usunięciu resztek kleju. Jeśli pod wpływem mycia na dobrze trzymającej się tapecie pojawią się pęcherze, po osuszeniu musisz je ponacinać i podkleić brzegi nacięcia. Pamiętaj, że czasem tapeta ukrywa spękania sufitu lub złe dopasowanie płyt, toteż jeśli papier wciąż jeszcze ściśle przylega, najlepiej go tam zostawić.