Wybór odpowiedniej farby
Zawsze kupuj farby znanej lub „wypróbowanej” firmy np.Kabe. Nie sprawdzone tanie farby, zwłaszcza emulsyjne, są mniej efektowne i najczęściej mniej trwałe.
Najlepiej będzie, jeśli od razu oszacujesz zużycie danej farby i kupisz całą potrzebną ilość pochodzącą z tej samej dostawy, by uniknąć minimalnych różnic w barwie.
Jest to szczególnie ważne przy zamawianiu farb przygotowywanych przez dostawcę na specjalne życzenie. Dopuszczalne jest łączenie farb tego samego typu, pod warunkiem jednak, że pochodzą one z tej samej firmy. Jeśli sam przygotowujesz mieszankę farb, zapisz dokładnie ilości i nazwy użytych pigmentów.
Katalogi reklamowe z próbkami barw prezentowane przez producentów rzadko dają pełne wyobrażenie o tym, jak wybrana farba będzie się prezentować w danym pomieszczeniu. Wzajemne oddziaływanie kolorów sufitu i ścian może doprowadzić do zintensyfikowania odcienia nawet o 50%. Zawsze dobieraj odcień biorąc pod uwagę pozostałe elementy barwne w pomieszczeniu.
Niezależnie od rodzaju wybranej farby będziesz musiał także dobrać odpowiedni rodzaj farby gruntowej.
Jest to czynność równie istotna, jak dobór właściwej farby kryjącej. Do zakrycia porowatej powierzchni tynku najlepiej użyć farby gruntowej, zapewniającej też większą przyczepność powierzchniom metalowym. Istnieją różne gatunki gruntów, odpowiednie dla drewna, tworzyw sztucznych, gipsu, cegły, betonu i metalu.
Na zagruntowaną powierzchnię należy nanieść warstwę farby podkładowej, która pozwoli ci zredukować ilość powłok farby kryjącej. Pamiętaj, że nigdy nie wolno używać farb emulsyjnych na powierzchniach metalowych; są to farby wodne mogące spowodować korozję.