Tapety

Materiał nadający się do pokrywania ścian to nie tylko papier, ale także plastikowe panele, folia, naturalne włókna i tkaniny. Ceny są bardzo różne. Niektóre tapety są odporniejsze i łatwiejsze do klejenia od innych.

Wybór odpowiedniej może nie być łatwy, warto więc zapoznać się wcześniej z istniejącymi możliwościami.

Papier podkładowy
To gładki, niedrogi papier stosowany do pokrywania słabej jakości powierzchni ścian i sufitów przed klejeniem właściwych tapet lub dekoracyjnym malowaniem. (Jest to często najlepsza metoda na ukrycie cienkich pęknięć na suficie). Papier podkładowy przykleja się pionowo przed malowaniem, a poziomo przed tapetowaniem.

Tapety papierowe
Takie tapety dostępne są w wielkim wyborze wzorów (i cen), włącznie z ręcznie czerpanymi i ręcznie malowanymi, które wymagają specjalistycznego traktowania. Standardowe tapety nie są zmywalne ani plamoodporne.

Tapety tekstylne
Zawierają włókna nylonu, bawełny, sztucznego jedwabiu lub naturalnego jedwabiu przyklejone do spodu z PCW, papieru lub fizeliny. Daje to efekt zbliżony do aksamitu. Są dostępne w tradycyjnych deseniach i w głębokich, nasyconych barwach (naśladują gobeliny i tekstylne obicia ścienne). Są drogie i trudne do klejenia i czyszczenia (dostępne wersje z PCW są łatwiejsze w utrzymaniu).

Tapety zmywalne
Te papierowe tapety z przezroczystą ochronną warstwą plastiku są plamoodporne i łatwe do klejenia. Mogą być myte wilgotną szmatką lub gąbką, nie powinny być namaczane (zbyt dużo wody może osłabić klej); nadają się do kuchni i łazienek.

Tapety winylowe
Tapety te składają się z warstwy winylowej, naniesionej na spód tkaniny lub papieru; sprzedawane są w wersji powleczonej klejem oraz bezklejowej.
Są trwałe i zmywalne, dzięki czemu nadają się do łazienek i kuchni. Muszą być klejone specjalnym klejem ze środkiem grzybobójczym, co zapobiega pleśnieniu. Bardzo ważne jest, by nie zachodziły na siebie, ponieważ nie przykleją się. Tapety winylowe są bardzo łatwe do usunięcia.
Wybór tapet winylowych obejmuje tapety papierowe kryte winylem, winylowe, metaliczne i strukturalne.
Tapety strukturalne to głównie przystosowane do trudnych warunków „profilowane” okładziny, często „kafelki z metra’’. Winyl spieniany ma wypukły wzór, co daje wrażenie trójwymiarowości. Winylowe tapety świetnie nadają się do nierównych powierzchni. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach, choć można też kupić tapety niebarwione, do malowania. Spieniony winyl jest zmywalny, ale powierzchnia szybko się zdziera.