Smarowanie klejem i składanie arkuszy tapety

Smarowanie klejem i składanie arkuszy tapety

Po odcięciu pożądanej długości, każdy arkusz należy posmarować klejem, złożyć i pozwolić mu nasiąknąć klejem. Klej musi być dokładnie rozmieszany, do zniknięcia najmniejszych grudek; musi też przez parę minut odstać. Jeśli tapeta jest cienka, użyj do rozrabiania kleju większej ilości wody. W celu dokładnego rozprowadzenia kleju po tapecie, namocz w nim dokładnie pędzel, po czym nanieś na tapetę dość grubą warstwę i rozprowadzaj systematycznie przy dobrym oświetleniu. Pozostawione suche miejsca dadzą o sobie znać w postaci pęcherzy na przyklejonej już tapecie.

Namaczanie
Jeśli sposób użycia podany na etykiecie nie przewiduje innej metody postępowania, należy zawsze dopilnować tego, by tapeta przed zawieszeniem była dobrze nasiąknięta klejem. W tym celu musisz po posmarowaniu arkusza klejem odłożyć go na czystą i suchą powierzchnię i zająć się smarowaniem kolejnych arkuszy. Pamiętaj, by czas nasiąkania był dla każdego arkusza mniej więcej równy, by uniknąć różnic w ich późniejszej rozciągliwości.

ROLKI Z JEDNEJ PARTII
Podczas zakupu nie ulegaj pokusie oszczędności, ponieważ późniejsze dokupywanie brakującej ilości materiału zawsze się wiąże z kłopotami. Być może uda ci się nabyć rolkę o tej samej barwie i deseniu, niemniej w jasnym świetle dziennym może się okazać, że różni się od poprzednich odcieniem. Sprawdzaj, czy wszystkie kupowane rolki pochodzą z jednej partii. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, kupuj zawsze zapasową rolkę tapety. Jeśli jej nie zużyjesz, część sklepów przyjmie ją z powrotem, pod warunkiem nienaruszenia fabrycznego opakowania.

Smarowanie klejem i składanie

1 Nanieś klej na część środkową, a następnie na dłuższy bok arkusza znajdujący się bliżej ciebie.
2 Rozsmaruj równomiernie klej na pozostałym dłuższym boku arkusza.
3  Złóż posmarowaną klejem połowę arkusza ozdobną stroną na zewnątrz.
4  Nasmaruj drugą połówkę arkusza, złóż na dwoje i pozostaw do nasiąknięcia.

Składanie długich arkuszy
Smarując klejem bardzo długi arkusz składaj go w harmonijkę, nasmarowaną stroną do wewnątrz.
Nie dopuść do zabrudzenia klejem części ozdobnej. Uważaj, by nie zagiąć papieru w miejscu złożenia, gdyż zostawia to nieładne ślady.

Składanie w harmonijkę
Złożoną w ten sposób tapetę łatwiej naklejać na sufity i ściany klatki schodowej, można również tak składać tapetę podkładową.