Rodzaje tapet

Współczesne tapety można podzielić na trzy kategorie: papierowe, plastykowe i tekstylne.

W obrębie tych grup istnieje tak wielka różnorodność stylów i funkcji, że właściwy wybór bywa dla laika nie lada kłopotem, toteż najlepiej będzie, jeśli przede wszystkim zastanowimy się nad praktycznymi cechami okładziny.

Najodporniejsze bywają najczęściej tworzywa sztuczne – najtrudniej je podrzeć czy otrzeć, można je szorować i myć. Niektóre z nich mają właściwości izolacyjne lub są wodoszczelne. Tapety papierowe, zarówno te przeznaczone do zamalowania, jak i dekoracyjne, są mniej odporne na zużycie, niemniej doskonale zakrywają nierówności powierzchni. Niektóre tapety papierowe i okładziny tekstylne (np. jedwabne) spełniają tylko i wyłącznie funkcje dekoracyjne.

Kolor, deseń i wzór mogą znacznie zmienić charakter i proporcje pomieszczenia, toteż należy je dobierać z dużą rozwagą. Ważna jest także kolorystyka i styl mebli, które chcemy w danym pokoju ustawić – należy dobrać tapetę, której kolor i wzór najlepiej współbrzmią z wyposażeniem.

Często o wyborze okładziny decyduje cena. Rozrzut jest w tym przypadku dość znaczny – od taniego drukowanego papieru po kosztowne tkaniny jedwabne; warto także objechać okoliczne sklepy porównując ceny. Czasem nie stać nas na oklejenie wszystkich ścian drogą tapetą, można jednak znaleźć rozwiązanie połowiczne, łącząc dwa rodzaje okładziny. Pamiętać należy o tym, że rolki będące w sprzedaży bieżącej są na ogół tańsze niż wybierane z katalogów i przysyłane na specjalne zamówienie.

Większość tapet kupić można w rolkach o długości 10 m i szerokości 50 cm, czasem jednak zwoje bywają szersze. Wszystkie szczegóły dotyczące wymiarów znajdziesz na ogół w oferowanym przez producenta katalogu.