Praktyczne porady dotyczące malowania ścian

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą koloru w mieszkaniu, salonie, kuchni, łazience powinieneś poznać podstawowe praktyczne porady dotyczące malowania ścian.

Malowanie niby nic trudnego a jednak, wiele osób ma z tym problemy. Możemy zadać sobie pytanie czy lepiej zatrudnić fachowca, czy może jednak podjąć wyzwanie i przemalować pomieszczenie samemu. Po zaznajomieniu się z naszym artykułem bez problemu będziesz w stanie udzielić sobie odpowiedzi na to pytanie.

Pędzel czy wałek co lepiej wybrać do malowania?

Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju malowanej powierzchni. Jeżeli ściana jest gładka w tedy bez problemu skorzystaj z wałka dzięki temu w szybki i łatwy sposób pomalujesz duże obszary ściany farbą. Producenci wałków oraz pędzli dają nam szerokie pole popisu. Tworzą różnego rodzaju produkty np. wałki o długim włosiu, który według zaleceń producenta idealnie nadaje się do malowania nierównych powierzchni. Pamiętaj jednak o ważnej rzeczy źle dobrany wałek, spowoduje że twoja ściana będzie miała smugi. Jak można temu zapobiec, recepta jest bardzo prosta, kiedy malujesz wałkiem wykonuj tylko ruchy w kierunku pionowym. Przed przystąpieniem do malowania, obejrzyj swój wałek sprawdź czy nie znajdują się na nim nitki, oraz czy przypadkiem nie pyli, wówczas cała nasza praca poszła by na marne.  Jeżeli chodzi o pędzle przeznaczone są one do malowaniach nierównych, chropowatych powierzchni. Zanim zaczniesz malowanie, koniecznie zaopatrz się w dwa rodzaje pędzli mały i duży. W jakim celu to robimy odpowiedź jest bardzo prosta. Dużym pędzlem pomalujesz duże powierzchnie ściany, małym natomiast pomalujesz krawędzie ścian. Pędzle mogą być zakończone  w włosie syntetyczne jak również naturalne. Na czym polega różnica, które użyć do czego? Jeżeli ściany będziesz malował  używając farb rozpuszczalnikowych, użyj pędzli z włosiem naturalnym, gdy zdecydujesz się na farby akrylowe lub winylowe wybierz włosie syntetyczne.

Techniki malowania…

Wspomnieliśmy podczas pisania o wałkach i pędzlach, że korzystając z tego pierwszego powinno się wykonywać tylko jeden ruch mianowicie pionowy pomoże to nam ustrzec się przed smugami. W jaki sposób natomiast powinno malować się pędzlem? Mając już rozlaną i wymieszaną farbę, zamocz pędzel na głębokość jedną trzecią włosia – mniej niż połowa ! następnie unieś go do góry i odczekaj chwilę aby nadmiar farby odciekł do pojemnika, z którego nabieramy farbę. Zaczynając malowanie koniecznie musisz wybrać od którego rogu ściany rozpoczniesz albo od prawego albo lewego. Nie zaczynamy nigdy od środka, bądź też jednego boku potem przechodzimy do drugiego. W momencie gdy zdecydowałeś się na wybór farby rozpuszczalnikowej, to ruchy pędzla podczas malowania powinny być  TYLKO pionowe, przy korzystaniu z farb emulsyjnych, możesz wybrać dowolną technikę nakładania farby na ścianę tj. pionową lub poziomą. Nigdy nie mieszamy sposobu nakładania farby. Może to powodować powstawanie smug.

Używając naszych rad zaoszczędzisz sporo czasu, podczas odnowienia swojego pomieszczenia. I samo malowanie powinno być już sprawą dużo łatwiejszą.