Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Jak przygotować powierzchnię do malowania? Uniwersalny poradnik.

Pierwszym etapem malowania powinno być oczyszczenie. Ściany, które były już malowane przed ponownym malowaniem powinny być dokładnie oczyszczone. W tym celu wystarczy gąbka i detergent, aby odtłuścić ściany, zwłaszcza jeżeli zabieramy się za malowanie kuchni. Przy bardzo zabrudzonych powierzchniach może się zdarzyć , że stare powłoki będą się złuszczać. Wtedy należy użyć skrobaka i dokładnie wszystko usunąć. Chcąc zwiększyć przyczepność nowej farby polecam przeczyścić jeszcze powierzchnię papierem ściernym.

Kiedy ściany są już wyczyszczone należy zabrać się za szpachlowanie. Miejsca gdzie mamy ubytki, albo pęknięcia należy najpierw zwilżyć wodą, następnie nałożyć masę szpachlową,
a potem znowu zwilżyć. Aby uzyskać równą powierzchnię zabieramy się za szlifowanie, pamiętajmy jednak, że szpachla musi być zupełnie sucha. Jeśli mamy pęknięcia np. między ściana a framugą możemy je uzupełnić uszczelniaczem akrylowym.

Mając już tak przygotowana powierzchnie przechodźmy do gruntowania. Jest to etap, który dotycz nie tylko nowych ścian. Jeśli nakładaliśmy szpachlę i uzupełnialiśmy ubytki to należy te miejsca zagruntować.

O czym należy pamiętać kupując farbę?

Kupując farbę pamiętajmy o trzech podstawowych zasadach:

  • farby powinny być trwałe i odporne na ścieranie,
  • bezpieczne dla ludzi i środowiska,
  • mieć dobrą przyczepność do podłoża.

Kuchnia, przedpokój, czy salon – to pomieszczenia najbardziej narażone na zabrudzenia. Decydując się na malowanie takich pomieszczeń należy wybrać farbę odporną na wodę i ścieranie. Odpowiednia będzie akrylowa farba emulsyjna.
Jeśli zdecydujemy się na malowanie pokoju dziecięcego to przy zakupie farby zwróćmy uwagę czy nie występuje w niej czynnik alergizujący. Polecam farby zwykłe, wodorozcieńczalne, które nie zawierają rozpuszczalników ani amoniaków.