Tapetowanie łuków i narożników

Tapetowanie łuków

Wytapetuj ścianę zewnętrzną i zagnij do wnętrza łuku margines o szerokości 2,5 cm. Następnie wytnij wzdłuż łuku małe, trójkątne nacięcia. Dzięki nim będziesz mógł zagiąć tapetę bez obawy, że się rozerwie. Zagnij skrzydełka i dociśnij do ściany. Następnie wyklej wnętrze łuku dwoma paskami tapety o szerokości idealnie odpowiadającej grubości ściany. Zacznij od dołu i posuwaj się w górę, aż do wierzchołka łuku. Połącz oba paski na styk.

Tapetowanie łuków
Uważnie dopasuj brzegi papieru do krawędzi wnętrza luku.

Tapetowanie narożników.
Złącza będą mniej widoczne, jeśli umieścimy je w narożniku. O ile zatem krawędź arkusza nie przypadnie na linię zgięcia ściany, będziesz musiał przeciąć go wzdłuż na pół. Zasady tapetowania kątów i narożników są zbliżone. Jeśli do zgięcia ściany w kącie brakuje mniej niż całej szerokości tapety, powinieneś odmierzyć odległość od ostatniego złącza do kąta. Na lewej stronie zaznacz linię cięcia, sprawdzając, czy wypadnie ono po właściwej stronie, w przeciwnym razie może dojść do niezgodności deseniu. Zaznacz ołówkiem krawędź, która ma trafić do kąta. Kiedy przykleisz już pierwszy pasek materiału, umieść pozostały na sąsiedniej ścianie. Dopilnuj, by jego krawędź zachodziła na złącze.

Kąty i narożniki.

Przetnij arkusz tapety wzdłuż z myślą o rozmieszczeniu pasków na sąsiednich ścianach. Zostaw pewien margines na zakład. Naklej pierwszy pasek. Zaznacz na sąsiedniej ścianie linię prowadzącą, zanim nakleisz pozostały pasek. W przypadku tapety wzorzystej sprawdź, czy desenie obu kawałków się pokrywają.