Ciągnięcie – faktura malowanej powierzchni

Ciągnięcie

Delikatny prążkowany wzór uzyskamy ciągnąc pędzlem po wierzchniej warstwie olejnej farby niekryjącej. Najpierw nanieś warstwę spodnią i pozwól jej wyschnąć. Następnie pokryj szeroki pas powierzchni równą warstwą barwnej farby niekryjącej, po czym przejedź po mokrej jeszcze farbie pędzlem, zostawiając cieniutkie proste paseczki. Następnie pokryj farbą kolejny pas ściany i przejedź po nim pędzlem.

Czasem łatwiej poprosić kogoś do pomocy; wówczas jedna osoba nakłada farbę, druga przeciąga po niej pędzlem.

Jest to jedna z podstawowych technik fakturowania drewna, nadająca powierzchni fakturę surowego jedwabiu, przy jednoczesnym uwypukleniu wszystkich nierówności i skaz drewna. Ruch pędzla musi być zawsze zgodny z kierunkiem ułożenia słojów; nie wolno też malować płycin w kierunku do narożników, by nie zbierała się w nich farba. Najpierw pomaluj listwy i pozwól im wyschnąć. Faliste czy krzyżujące się ruchy pędzla dają również interesujące efekty.

W sklepach malarskich można kupić specjalne szczotki do farby, ale taki sam rezultat osiągniemy stosując zwykły pędzel malarski.

Ciągnięcie
Chcąc osiągnąć linię prostą na wysokiej ścianie, pociągnij pędzlem w dół tak daleko, jak dasz radę, po czym zacznij ciągnąć pędzel od podłogi w górę, aż zajdzie na poprzedni pas. Za każdym razem staraj się, by połączenie wypadło na innej wysokości.